Wszystkim aktywistom i aktywistkom przydaje się czasem miejsce, w którym mogą spokojnie usiąść i podyskutować o realizowanym projekcie albo zorganizować jakieś wydarzenie. Sprawdźcie, czy uda się Wam znaleźć nieużywaną przestrzeń i zamienić ją w wiecznie gwarny Kącik Obywatelski!

 

Stara szatnia w Zespole Szkół w Lisewie Malborskim już niedługo nabierze nowego blasku. Wszystko dzięki lokalnej grupie młodych aktywistów i aktywistek zaangażowanych w działanie nieformalnego Klubu Obywatelskiego.  W ramach konkursu minigrantowego „Wkrętak!” odnowią zapomniane i zaniedbane pomieszczenie, by stworzyć w nim przestrzeń dla inspirujących spotkań i projektów – Kącik Obywatelski.

 

    

tworzenie muralu w Kąciku Obywatelskim w Lisewie

 

Co będzie działo się w tym miejscu?

Kącik będzie przede wszystkim miejscem spotkań Klubu Obywatelskiego oraz przedstawicieli i przedstawicielek samorządu uczniowskiego. - Naszym głównym celem jest aktywizowanie rówieśników i rówieśnic oraz dorosłych mieszkańców i mieszkanek do wspólnych działań na rzecz społeczności lokalnej – mówi Kacper Kłosowicz, koordynator akcji remontowej i członek Klubu Obywatelskiego.

Dobrą atmosferę wspierającą kreatywne pomysły społeczne ma zapewnić wystrój i własnoręcznie wykonane meble z palet. W remoncie pomogą dorośli mieszkańcy i mieszkanki Lisewa - To okazja do międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, której efektem będą wspólnie wykonane dekoracyjne panele, na których zapiszemy Ważne Słowa – pojęcia i hasła ważne dla młodzieży i dorosłych. Wspólnymi siłami zostanie również wykonany mural, w którego przygotowaniu udział wezmą także członkowie i członkinie grupy realizującej w naszym gimnazjum projekt Szkoła Tolerancji ukierunkowany na przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek – tłumaczy Kacper. 

 

Kącik Obywatelski krok po kroku

1. Poszukajcie zapomnianej, niewykorzystywanej przestrzeni, która nada się na miejsce Waszych spotkań. Może będzie to klasa lekcyjna albo pomieszczenie w domu kultury? Może jest szansa na zagospodarowanie niewielkiego pomieszczenia w bibliotece publicznej? Ustalcie, z kim powinniście porozmawiać o możliwości wykorzystania sali i umówcie się na spotkanie.

2. Przygotujcie się dobrze do rozmowy. Przedstawcie swój pomysł oraz argumenty przemawiające na korzyść wydzielenia miejsca spotkań młodych aktywistów i aktywistek. Zaproponujcie zasady współpracy i zobowiążcie się do dbania o Kącik. Koniecznie zapytajcie o pozwolenie, jeśli chcielibyście dokonać jakichś zmian w pomieszczeniu (np. stworzyć mural na ścianie, odmalować ściany, wieszać własnoręczne wykonane półki).

  

 


3. Jeśli zdecydujecie się na remont pomieszczenia, znajdźcie dorosłych sojuszników i sojuszniczki, którzy pomogą Wam wykonać niezbędne prace i zapewnią potrzebne materiały. Może wesprze Was lokalny sklep budowlany albo firma remontowa? O wsparcie możecie poprosić również władze szkoły i radę rodziców. Pomyślcie o jakiejś formie podziękowania, np. wręczcie pomagającym własnoręcznie przygotowane dyplomy w czasie „parapetówki” z zaproszonymi gośćmi.

4. Postarajcie się o to, by stworzone przez Was miejsce żyło i służyło wielu osobom. Przygotujcie kalendarz aktywności, które będą organizowane w Kąciku i w których będą mogli uczestniczyć inni. Możecie go zamieścić na fanpejdżu samorządu uczniowskiego albo stronie Domu Kultury (w zależności od tego, gdzie znajdzie się Wasza sala). 

 

Paula Langnerowicz

Jak dzialać: 
Narzędzia internetowe
Województwo: