Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Wszystkim aktywistom i aktywistkom przydaje się czasem miejsce, w którym mogą spokojnie usiąść i podyskutować o realizowanym projekcie albo zorganizować jakieś wydarzenie. Sprawdźcie, czy uda się Wam znaleźć nieużywaną przestrzeń i zamienić ją w wiecznie gwarny Kącik Obywatelski!
Stara szatnia w Zespole Szkół w Lisewie Malborskim już niedługo nabierze nowego blasku. Wszystko dzięki lokalnej grupie młodych aktywistów i aktywistek zaangażowanych w działanie nieformalnego Klubu Obywatelskiego. W ramach konkursu minigrantowego „Wkrętak!” odnowią zapomniane i zaniedbane pomieszczenie, by stworzyć w nim przestrzeń dla inspirujących spotkań i projektów – Kącik Obywatelski.
tworzenie muralu w Kąciku Obywatelskim w Lisewie
Co będzie działo się w tym miejscu?
Kącik będzie przede wszystkim miejscem spotkań Klubu Obywatelskiego oraz przedstawicieli i przedstawicielek samorządu uczniowskiego. - Naszym głównym celem jest aktywizowanie rówieśników i rówieśnic oraz dorosłych mieszkańców i mieszkanek do wspólnych działań na rzecz społeczności lokalnej – mówi Kacper Kłosowicz, koordynator akcji remontowej i członek Klubu Obywatelskiego.
Dobrą atmosferę wspierającą kreatywne pomysły społeczne ma zapewnić wystrój i własnoręcznie wykonane meble z palet. W remoncie pomogą dorośli mieszkańcy i mieszkanki Lisewa - To okazja do międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, której efektem będą wspólnie wykonane dekoracyjne panele, na których zapiszemy Ważne Słowa – pojęcia i hasła ważne dla młodzieży i dorosłych. Wspólnymi siłami zostanie również wykonany mural, w którego przygotowaniu udział wezmą także członkowie i członkinie grupy realizującej w naszym gimnazjum projekt Szkoła Tolerancji ukierunkowany na przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek – tłumaczy Kacper.
Kącik Obywatelski krok po kroku
1. Poszukajcie zapomnianej, niewykorzystywanej przestrzeni, która nada się na miejsce Waszych spotkań. Może będzie to klasa lekcyjna albo pomieszczenie w domu kultury? Może jest szansa na zagospodarowanie niewielkiego pomieszczenia w bibliotece publicznej? Ustalcie, z kim powinniście porozmawiać o możliwości wykorzystania sali i umówcie się na spotkanie.
2. Przygotujcie się dobrze do rozmowy. Przedstawcie swój pomysł oraz argumenty przemawiające na korzyść wydzielenia miejsca spotkań młodych aktywistów i aktywistek. Zaproponujcie zasady współpracy i zobowiążcie się do dbania o Kącik. Koniecznie zapytajcie o pozwolenie, jeśli chcielibyście dokonać jakichś zmian w pomieszczeniu (np. stworzyć mural na ścianie, odmalować ściany, wieszać własnoręczne wykonane półki).
3. Jeśli zdecydujecie się na remont pomieszczenia, znajdźcie dorosłych sojuszników i sojuszniczki, którzy pomogą Wam wykonać niezbędne prace i zapewnią potrzebne materiały. Może wesprze Was lokalny sklep budowlany albo firma remontowa? O wsparcie możecie poprosić również władze szkoły i radę rodziców. Pomyślcie o jakiejś formie podziękowania, np. wręczcie pomagającym własnoręcznie przygotowane dyplomy w czasie „parapetówki” z zaproszonymi gośćmi.
4. Postarajcie się o to, by stworzone przez Was miejsce żyło i służyło wielu osobom. Przygotujcie kalendarz aktywności, które będą organizowane w Kąciku i w których będą mogli uczestniczyć inni. Możecie go zamieścić na fanpejdżu samorządu uczniowskiego albo stronie Domu Kultury (w zależności od tego, gdzie znajdzie się Wasza sala).
Paula Langnerowicz
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.