Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Może kiedyś byłeś w takiej sytuacji, że spokojnie spacerujesz po mieście, robisz zakupy w galerii handlowej albo siedziałeś w kawiarni ze starym znajomym, aż nagle… ludzie zaczęli robić coś dziwnego – tańczyć, skakać, ściągać spodnie, cokolwiek. Wiesz co to było? To był flash mob!
W dosłownym tłumaczeniu pojęcie „flash mob” oznacza „błyskawiczny tłum”. Dlaczego? Ideą flash moba jest zaskoczenie czymś niespotykanym, niebanalnym i niesztampowym – czymś spontanicznym!
Historia flash moba
Pomysł na organizację flash mobów narodził się w Nowym Jorku, kiedy to ludzie wchodzili do ustalonego sklepu i pytali się o konkretny przedmiot. Zawsze ten sam. Wyobrażacie sobie minę sprzedawcy, który kilkanaście razy musiał odpowiadać przecząco na pytanie o absurdalny przedmiot? Od tego momentu zaczęły pojawiać się podobne akcje, jak np. oddawanie czci pluszowemu dinozaurowi czy aplauz wydawany podczas spektaklu, którego nie ma. Moda na tego typu przedsięwzięcia opanowała cały świat – w tym Polskę!
Po co?
Odpowiedź, można rzec jest prosta i banalna – dla zabawy! Flash moby zyskały jednak również duże znaczenie marketingowe. Nawet największe firmy, gdy chcą się dobrze wypromować, uciekają się do organizacji flash moba. Ma to swoje plusy i minusy – z pewnością jest to dobry i atrakcyjny pomysł na promocje firmy (projektu, przedsięwzięcia), jednak przez to flash moby zatracają swoją pierwotną ideę jaką jest spontaniczność, czy nawet abstrakcyjność.
Jak można wykorzystać?
Zastanawiasz się wobec tego jak i gdzie Ty możesz wykorzystać flash moba? Jest wiele sposobów! Możesz zorganizować go np. w ramach promocji Twojej szkoły. Może przy okazji jest to jakiś pomysł na dni otwarte? Możesz zorganizować taką akcje wraz z Samorządem Uczniowskim z okazji jakiegoś święta. Możesz również wykorzystać to jako pomysł na produkt końcowy Twojego projektu! To, w jaki sposób wykorzystasz flash moba, zależy jedynie od Ciebie!
Po inspiracje na pomysły na flash moba zapraszamy Cię chociażby na youtube’a, natomiast po wskazówki jak go zorganizować, do działu Instrukcje na Działaszu!
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.