Planujesz nowe działanie i nie wiesz od czego zacząć? Masz świetny plan w głowie, ale nie do końca wiesz, jak się zabrać za jego realizacje? Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć, powinna być ANALIZA.

Analiza powinna być pierwszym i niewątpliwie jednym z najważniejszych etapów Twojego działania. Ale właściwie po co?

Planując działania musisz mieć świadomość, że należy mierzyć środki na zamiary. To, czego potrzebujemy, a to, co faktycznie posiadamy, lub możemy posiąść, często staje się głównym powodem modyfikacji naszych pierwotnych założeń. Właśnie dlatego analiza jest tak ważnym elementem – uświadamia nam nasze możliwości i koryguje nasze pierwotne zamierzenia.

Jest wiele sposobów przeprowadzania analizy. Poniżej przedstawiamy Wam jedną z nich. Jest to Analiza SWOT.

SWOT

Technika ta polega na pogrupowaniu posiadanych informacji na cztery działy: S (Strengths) – mocne strony, W (Weaknesses) – słabe strony, O (Opportunities) – szanse, T (Threats) – zagrożenia.

Graficznie wygląda to w ten sposób:

 

Dwa słowa o działach

S (Strenghts) – mocne strony

Zawieramy w nich to, co nas wyróżnia. Z czego jako grupa/jednostka czujemy się silni. Co potrafimy robić, co nam dobrze wychodzi, co nas zbliża do perfekcji.

W (Weaknesses) – słabe strony

Jest to miejsce na te aspekty naszych działań, które nie do końca nam jeszcze wychodzą. Albo nie wychodzą. Nigdy się ich nie podejmowaliśmy, nie potrafiliśmy tego robić. I nadal nie potrafimy, choć teraz by się przydało..

O (Opportunities) – szanse

W tej grupie zawieramy wszystkie cechy i środki, które możemy poczytywać jako szanse na sukces naszego projektu.

T (Threats) - zagrożenia

Tu jest miejsce na to, abyśmy uświadomili sobie co nam może zagrażać w realizacji naszego projektu, abyśmy mogli się na to zawczasu przygotować.

W jaki sposób?

Zanim przystąpimy do działania, zbierzcie grupę, z którą chcecie realizować dane przedsięwzięcie. Spotkajcie się w spokojnym miejscu, gdzie nikt Wam nie będzie przeszkadzał, gdzie będziecie mogli na spokojnie porozmawiać o czekającym Was zadaniu.

Przygotujcie kartki, długopisy i otwarte umysły. Na kartce narysujcie raczej duży schemat (jak powyżej) i zapisujcie!

Na sam koniec wyciągnijcie wnioski. Jak możecie wykorzystać swoje mocne strony? Jak wykorzystać szanse, które przed Wami stoją? Jak pracować nad wadami i jak uniknąć czyhających na Was zagrożeń?

Powodzenia!