Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Planujesz nowe działanie i nie wiesz od czego zacząć? Masz świetny plan w głowie, ale nie do końca wiesz, jak się zabrać za jego realizacje? Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć, powinna być ANALIZA.
Analiza powinna być pierwszym i niewątpliwie jednym z najważniejszych etapów Twojego działania. Ale właściwie po co?
Planując działania musisz mieć świadomość, że należy mierzyć środki na zamiary. To, czego potrzebujemy, a to, co faktycznie posiadamy, lub możemy posiąść, często staje się głównym powodem modyfikacji naszych pierwotnych założeń. Właśnie dlatego analiza jest tak ważnym elementem – uświadamia nam nasze możliwości i koryguje nasze pierwotne zamierzenia.
Jest wiele sposobów przeprowadzania analizy. Poniżej przedstawiamy Wam jedną z nich. Jest to Analiza SWOT.
SWOT
Technika ta polega na pogrupowaniu posiadanych informacji na cztery działy: S (Strengths) – mocne strony, W (Weaknesses) – słabe strony, O (Opportunities) – szanse, T (Threats) – zagrożenia.
Graficznie wygląda to w ten sposób:
Dwa słowa o działach
S (Strenghts) – mocne strony
Zawieramy w nich to, co nas wyróżnia. Z czego jako grupa/jednostka czujemy się silni. Co potrafimy robić, co nam dobrze wychodzi, co nas zbliża do perfekcji.
W (Weaknesses) – słabe strony
Jest to miejsce na te aspekty naszych działań, które nie do końca nam jeszcze wychodzą. Albo nie wychodzą. Nigdy się ich nie podejmowaliśmy, nie potrafiliśmy tego robić. I nadal nie potrafimy, choć teraz by się przydało..
O (Opportunities) – szanse
W tej grupie zawieramy wszystkie cechy i środki, które możemy poczytywać jako szanse na sukces naszego projektu.
T (Threats) - zagrożenia
Tu jest miejsce na to, abyśmy uświadomili sobie co nam może zagrażać w realizacji naszego projektu, abyśmy mogli się na to zawczasu przygotować.
W jaki sposób?
Zanim przystąpimy do działania, zbierzcie grupę, z którą chcecie realizować dane przedsięwzięcie. Spotkajcie się w spokojnym miejscu, gdzie nikt Wam nie będzie przeszkadzał, gdzie będziecie mogli na spokojnie porozmawiać o czekającym Was zadaniu.
Przygotujcie kartki, długopisy i otwarte umysły. Na kartce narysujcie raczej duży schemat (jak powyżej) i zapisujcie!
Na sam koniec wyciągnijcie wnioski. Jak możecie wykorzystać swoje mocne strony? Jak wykorzystać szanse, które przed Wami stoją? Jak pracować nad wadami i jak uniknąć czyhających na Was zagrożeń?
Powodzenia!
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.