Dziś 11 listopada - Święto Niepodległości! Czas szkolnych akademii, wywieszania flag i wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni. My chcemy jednak pamiętać o Polsce nie tylko w ten dzień. Dziękujemy Wam, że na co dzień manifestujecie swoje przywiązanie do Ojczyzny zmieniając ją w ramach swoich inicjatyw i udziału w projektach Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Patriotyzm ma wiele twarzy. Ja najbardziej lubię tę codzienną, ukrytą w drobnych gestach i ciężkiej pracy. W przyniesieniu starszej sąsiadce zakupów, uczciwym rozliczaniu się z podatków, udziale w wyborach i sprzątaniu po swoim psie. Lubię tę twarz patriotyzmu, którą widzę w młodych ludziach realizujących projekty na rzecz najbliższego otoczenia. Kiedy organizują spotkania czytelnicze dla młodszych kolegów i koleżanek, współpracują z władzami przy zmienianiu przestrzeni publicznej na bardziej przyjazną, planują happeningi i działania zachęcające innych do bardziej świadomej konsumpcji.

Skorzystajmy dzisiaj z dnia wolnego, wywieśmy flagę na balkonie, pomyślmy, za co lubimy Polskę. I co Polsce możemy dać od siebie, każdego dnia. Zebraliśmy dla Was małą ściągawkę.

 

Poznajmy swoją okolicę i budujmy lokalną wspólnotę

Patriotyzm zaczyna się na podwórku. Wiedzą to dobrze uczestnicy i uczestniczki programu Młody Obywatel, którzy uczą się diagnozować potrzeby i problemy najbliższego otoczenia i realizują działania na rzecz lokalnej zmiany. - Patriotyzm w MOBie to chęć lepszego poznania swojej okolicy i jej mieszkańców oraz działania na ich rzecz, to otwartość na sąsiadów, pragnienie budowania wspólnoty, której członkowie wspierają się wzajemnie i odnoszą się do siebie z życzliwością, to troska i dbałość o dobro wspólne, to aktywność i branie spraw w swoje ręce - mówi Anna Mitura, koordynatorka programu.

 

za: Polska dla ludzi. Ludzie dla Polski!

Dbajmy o środowisko, dla siebie i przyszłych pokoleń

Codziennie podejmujemy decyzje, które wpływają na stan naszej planety, w tym także polskiej przyrody. Czasem drobna zmiana przyzwyczajeń może wpłynąć na polepszenie jej sytuacji. O tym, jakie konsekwencje mogą mieć decyzje konsumenckie każdego i każdej z nas pisaliśmy niedawno w artykule o katastrofalnych pożarach w Indonezji. Co mogą robić młodzi patrioci i patriotki? Kilka dobrych rad zebrały dla nas Joanna Gus z programu Zgodnie z Naturą, Ula Cyrynger koordynująca Weź Oddech i Zuzanna Naruszewicz z Wzoru na Rozwój:

 

  • Wspierajmy rozwój odnawialnych źródeł energii - w ten sposób dbamy o los naszych potomków i potomkiń, którym przyjdzie żyć w świecie, gdzie nieodnawialne źródła energii (jak węgiel kopalny) skończą się lub będą zbyt drogie w wydobyciu, by z nich korzystać.
  • Sumiennie segregujmy śmieci, pamiętajmy o wyrzucaniu niebezpiecznych odpadów i elektrośmieci wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.
  • Odstawmy samochód do garażu, zwłaszcza, gdy chcemy jechać w pojedynkę. Na krótsze podróże wybierzmy rower, komunikację miejską albo pójdźmy po prostu spacerem. Dłuższe trasy pokonujmy pociągami, autobusami lub korzystając z carpoolingu. Jeśli jest taka możliwość, unikajmy podróży samolotem, zwłaszcza na lokalnych odcinkach. 
  • Nie palmy śmieci w domowym kominku! Dbajmy o zdrowie swoje oraz sąsiadów i sąsiadek.
  • Na zakupy wybierajmy się z listą, ograniczajmy ilość zbędnych opakowań i foliówek, wybierajmy świeże produkty od lokalnych producentów i producentek. Ograniczajmy lub zupełnie zrezygnujmy z jedzenia mięsa i produktów przetworzonych.
  • Nie wyrzucajmy rzeczy, które mogą się jeszcze komuś przydać! Organizujmy wymianki ubrań, kosmetyków, książek i innych przedmiotów.

 

Bierzmy odpowiedzialność za funkcjonowanie Państwa

Wyborcze emocje już trochę opadły, ale my nadal przypominamy, jak ważna jest znajomość zasad funkcjonowania demokratycznego państwa. Im więcej na ten temat wiemy tym większy wpływ możemy mieć na działanie instytucji publicznych, tym sprawniej możemy monitorować działania władz centralnych i lokalnych. Mateusz Wojcieszak, koordynator programu Młodzi Głosują przypomina - Być patriotą to dokonywać mądrych wyborów i w ten sposób współuczestniczyć w rządzeniu państwem, w jego rozwoju i historii. Dlatego tak ważne jest aby młodzi uczestniczyli w wyborach powszechnych, głosowali świadomie i namawiali do tego innych.

 

Patrzmy na uczynki, nie na kolor skóry czy wyznanie

Kryzys migracyjny to dla nas ogromny sprawdzian patriotyzmu. Chcemy, by Polska zapewniała nam bezpieczeństwo i spokój, dawała możliwość rozwoju i współdziałania. To się nie uda jeśli z takiej opieki wykluczymy ludzi, którzy nie urodzili się w naszym kraju, ale tutaj szukają schronienia przed krwawym reżimem czy spadającymi na domy bombami.

Nie chcemy być osądzani po pozorach. Nie osądzajmy więc innych po kolorze skóry czy wyznaniu, orientacji seksualnej czy narodowości. Zetknięcie z “innością” nie będzie straszne jeśli otworzymy się na jej poznanie. Nie z internetowych memów, ale rzetelnych źródeł. Gdzie ich szukać? Podpowiedzi znajdziecie na stronie projektów Rozmawiajmy o uchodźcach i Szkoła Tolerancji.
 

Świętujmy Niepodległość cały rok!

 

Paula Langnerowicz

W kategorii: