Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
W naszym ostatnim artykule pisaliśmy o wolontariacie EVS, a dziś możecie przeczytać więcej o samym programie Erasmus+, którego EVS jest częścią.
Trzy razy w roku (terminy na rok 2015) można składać wnioski o dofinansowanie projektów młodzieżowych w ramach programów Komisji Europejskiej skierowanych do młodych ludzi. Dają one możliwości zrealizowania własnych pomysłów, zdobycia doświadczenia międzynarodowego, wyjazdów i poznania ciekawych ludzi z całej Europy. O pieniądze na realizację różnorakich projektów, w czasie których młodzi ludzie uczą się, zdobywają kompetencje, rozwijają zainteresowania, może aplikować zarówno organizacja, grupa nieformalna młodzieży, bądź instytucja publiczna (np. szkoła).
Program Erasmus+ składa się z trzech głównych akcji, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie na:
1) Mobilność indywidualną (wymiany młodzieżowe, treningi kompetencji, seminaria, wizyty studyjne, EVS – wolontariat europejski, wyjazdy na studia, job shadowing i inne),
2) Międzynarodowe partnerstwa strategiczne organizacji z podmiotami z różnych sektorów służące wypracowaniu innowacyjnych rozwiązań, poprawy jakości pracy z młodzieżą, czy zmiany jakościowej w lokalnej rzeczywistości społecznej,
3) Wsparcie reform w edukacji – działania systemowe i dialog usystematyzowany.
Erasmus+ stymuluje rozwój organizacji i grup młodzieżowych, dając im możliwość swobodniejszego działania w ramach krótkoterminowych oraz długoterminowych projektów, a także wypracowania nowych metod i budowania silnych, międzynarodowych partnerstw.
Dopiero zaczynacie swoją przygodę z programem? Możecie wziąć udział w spotkaniach wprowadzających oraz skorzystać ze wsparcia regionalnych konsultantów i konsultantek. Warto również dokładnie zapoznać się z elektronicznym systemem składania wniosków. Więcej wiedzy na temat samego programu znajdziecie natomiast w cyklu artykułów „Program Erasmus+ w odcinkach”.
Erasmus+ nie jest pierwszym programem unijnym dla młodzieży. Już w 1989 roku Unia Europejska uruchomiła programy umożliwiające młodzieży zdobywanie doświadczenia, edukację i wszechstronny rozwój. Poprzednikiem obecnego programu był „Młodzież w Działaniu” (2007-2013). Programy te od początku wspierały zarówno wyjazdy indywidualne młodzieży i osób pracujących z młodzieżą: dofinansowywane były wymiany młodzieżowe, wizyty studyjne, staże, seminaria, szkolenia, jak również inicjatywy wspierające rozwój społeczności lokalnych i działania z zakresu dialogu usystematyzowanego. Zarządzanie funduszami na tę działalność było w zdecydowanej większości zdecentralizowane. Oznaczało to przekazanie części kompetencji Komisji Europejskiej na Agencje Narodowe kolejnych programów (w Polsce tę funkcję pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji).
Program „Młodzież w Działaniu” zwiększył udział młodzieży w przygotowywanie projektów, w których to młodzi ludzie byli pomysłodawcami, aplikantami i realizatorami. Mogli bezpośrednio pisać wnioski na projekty i je samodzielnie realizować. Zwiększyła się też widoczność programów młodzieżowych w ogóle, oraz ich dostępność dla młodzieży w trudniejszej sytuacji. Cele programu związane z budowaniem postaw, edukacją, zwiększaniem uczestnictwa młodzieży w życiu społecznym zostały zasadniczo zrealizowane. Współgrał jednocześnie z procesem zwiększania rozpoznawalności efektów pracy z młodzieżą, a więc nazwania i uznania (certyfikowania) kompetencji zdobytych przez młodzież podczas projektów młodzieżowych. Służy do tego certyfikat Youthpass, w którym młodzież samodzielnie ocenia swoje doświadczenia i zdobyte kompetencje.
Jeszcze o krok dalej idzie Erasmus+. W programie stawia się nacisk na jakość i terminowość działań w projektach. Bardzo ważne jest odniesienie do polityki na rzecz młodzieży na poziomie europejskim, międzynarodowy charakter, budowanie kompetencji młodych ludzi i profesjonalizacji osób pracujących z młodzieżą i szukanie innowacyjnych rozwiązań. Pisząc wnioski warto zwrócić uwagę na te właśnie aspekty.
Barbara Moś - koordynatorka projektów Stowarzyszenia Europe4Youth i Fahrten-Ferne-Abenteuer, badaczka społeczna z wykształcenia i zamiłowania, działa na rzecz młodzieży od 2009 roku.
Instrukcję "Erasmus+ krok po kroku" znajdziecie już 10 listopada na nasztm portalu. Bądźcie z nami!
fot. CC BY ITU Pictures
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.