Wyjazd na długoterminowy wolontariat europejski (European Voluntary Service) to szansa na przygodę życia, zdobycie bezcennego doświadczenia, poznanie kultury i nowych języków. O detalach, przebiegu rekrutacji i szczegółach pracy wolontariackiej opowiadają członkowie i członkinie organizacji członkowskiej PROM-u Stowarzyszenia Europe4Youth

 

Jak zacząć?

Jeżeli zdecydowałeś/zdecydowałaś się już spędzić co najmniej kilka miesięcy za granicą w charakterze wolontariusza/wolontariuszki, musisz znaleźć wymarzoną organizację, na rzecz której będziesz pracować. Sposobów jest kilka.

Wszystkie organizacje goszczące znajdują się w bazie programu EVS. Pierwszym sposobem jest kontaktowanie się z tymi miejscami, które zainteresowały nas profilem swojej działalności lub znajdują się w państwach, na których szczególnie nam zależy. Drugi sposób to bycie na bieżąco z stronami internetowymi i grupami na Facebooku, na których organizacje informują o nowych procesach rekrutacyjnych. Grupy kryją się zazwyczaj pod nazwami typu „EVS”, „EVS database”, „EVS Application Deadline Information”, pomocne są też profile typu „EVS – Wolontariat Europejski”, „Discover the EVS” itp. Ze stron internetowych dla przykładu youthnetworks.eu. Przed przystąpieniem do poważniejszych rozmów rekrutacyjnych potrzebne jest znalezienie w Polsce organizacji wysyłającej – te również znajdują się w bazie EVS. Od kilku miesięcy na EVS może was też wysłać Europe4Youth.

 

 

Na co zwrócić uwagę? Jak przejść etap rekrutacyjny?

Organizacje można wybierać, kierując się miejscami, które chcemy odwiedzić lub profilem organizacji. Trzeba wybrać taki projekt, by jego realizacja dawała radość i satysfakcję. Wyjazd wymagający wykonywania zadań, w których czujemy się źle, może okazać się drogą przez mękę. Od znalezienia organizacji do wyjazdu na wolontariat prowadzi długa droga. Trzeba przejść przez proces rekrutacyjny, który w każdej organizacji wygląda inaczej np. wysłanie CV, listu motywacyjnego i rozmowa rekrutacyjna on-line. 

EVS oferuje szereg możliwości, możemy znaleźć organizację działającą na właściwie każdym polu. Sam program EVS opłaca wolontariuszom i wolontariuszkom transport, zamieszkanie, wyżywienie, często też oferuje kurs językowy i kieszonkowe. Formalnie pozwala więc na spędzenie kilku miesięcy za granicą bez ponoszenia własnych kosztów. Znacznie ważniejsze są jednak doświadczenia i wspomnienia na całe życie.  Jak wspomina były wolontariusz EVS, Radek: „To przede wszystkim życiowa przygoda, możliwość udzielenia pomocy, uzyskanie nowych kompetencji, poznanie ludzi z całego świata i ciekawych miejsc. To satysfakcja, że robi się coś pożytecznego”.

Aby uniknąć nerwów, problemów i wątpliwości w czasie aplikowania o wolontariat, najlepiej współpracować z organizacją, którą się zna, a jeszcze lepiej aplikować na projekty już zaakceptowane. Warto  także sprawdzić poprzednie projekty organizacji goszczących, żeby dobrze wiedzieć, jaką jakość prezentują. Dobry moment na wyjazd to po zakończeniu pewnego etapu edukacji, np. po maturze, studiach licencjackich, magisterskich i dopiero wtedy udać się na EVS. Nigdy nie wiadomo, czy nie zostaniecie tu dłużej, niż na czas wolontariatu. Jeżeli zostaliście odrzuceni, zapytajcie o powód. Będziecie wiedzieli, czego wam brakowało i nad czym trzeba popracować, żeby udało się następnym razem.

 

 

Chcecie wyjechać na EVS? Macie jakieś pytania dotyczące programu, rekrutacji, aplikacji? Piszcie na info@europe4youth.eu. Chętnie odpowiemy, a może niedługo także ty będziesz mógł/mogła opisać swoją historię z wolontariatem europejskim.

Pełna wersja artykułu ukazała się na stronie Europe4youth.

 

Katarzyna Płachta – studentka edytorstwa na Wydziale Polonistyki UJ, korektorka, działaczka stowarzyszenia Europe4Youth. Zakochana w Skandynawii, walczy z nauką języków szwedzkiego i islandzkiego. W styczniu wyjeżdża na EVS do Islandii.

 

Sprawdź profil organizacji: 
W kategorii: