Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
02-01-2013
Spotkałeś się ostatnio z kimś potrzebującym pomocy? Pamiętaj, że wszystko jest możliwe! Zorganizowanie akcji charytatywnej może wiele umożliwić w każdym przypadku – od zebrania kwoty na operację, poprzez znalezienie osób chętnych np. do regularnej pomocy w schronisku, aż po sprawienie radości potrzebującym dzieciakom ze świetlicy.
1. Cel
Może wydawać Ci się oczywisty – „przecież trzeba pomóc schronisku, w którym się udzielam” albo „moja koleżanka potrzebuje pieniędzy na operację” - ale to niestety zbyt ogólne sformułowania. Zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz, np. czy w schronisku brakuje wolontariuszy czy jakichś przedmiotów? Ile pieniędzy należałoby zebrać dla chorej osoby? Czego potrzebuje świetlica środowiskowa? Odpowiedź na pytanie o szczegółowe potrzeby jest konieczna do zorganizowania udanej zbiórki, ponieważ wszystkie działania musisz podporządkować swojemu celowi.
2. Forma
Gdzie ma się odbyć akcja? Może przecież dotyczyć tylko Twojej szkoły, ale możesz postarać się także o zorganizowanie akcji na szerszą skalę. Zastanów się, jak najlepiej przemówić do uczniów Twojej szkoły, żeby zdecydowali się pomóc. A jak namówić sąsiadów? Spróbuj przekonać ich do swojej akcji, aby wykazali większe zaangażowanie. Opcji jest sporo: możesz nakręcić film przedstawiający sprawę czy zorganizować koncert charytatywny lub kiermasz (np. ozdób świątecznych przygotowanych przez uczniów albo ciast). Pomyśl jednak realistycznie, jakie przedsięwzięcie może Ci się udać najlepiej i w jaki sposób przygotujesz się do niego. Zaplanuj szczegółowy harmonogram przygotowania do akcji, ale także jej dokładnego przebiegu.
3. Miejsce
W zależności od tego, jak wyobrażasz sobie swoją akcję, musisz znaleźć dla niej odpowiednią lokalizację. Zbiórkę pieniędzy możesz przeprowadzić praktycznie wszędzie, jednak na przykład nad miejscem koncertu, lepiej się zastanowić – tutaj możesz wykorzystać salę szkolną czy boisko, ale także spróbować zorganizować imprezę w domu kultury czy klubie muzycznym. Każdy obiekt ma swoje wady i zalety, ma także wpływ na to, jakie osoby przyjdą na Twój koncert. Kiedy już zdecydujesz się na dane miejsce, koniecznie ustal swoją akcję z jego właścicielami.
4. Poszukaj pomocników
Kiedy wiesz już co i gdzie chcesz zrobić, postaraj się zachęcić do pomocy innych – wspólnie wszystko stanie się dużo łatwiejsze. Poszukaj osób, na których możesz polegać i które wykażą prawdziwe zainteresowanie sprawą. Tylko dobrze dobrana ekipa usprawni pracę. W końcu jeśli będzie Was więcej, na pewno zyskacie większy rozgłos (a to się niewątpliwie przyda). Poza tym podział zadań sprawi, że wszystko nie będzie tylko na Twojej głowie. Zadbaj o to, żeby informacja o tym, że szukasz pomocy trafiła do wszystkich potencjalnych zainteresowanych. Zorganizuj spotkania dla wolontariuszy, na których ustalicie strategię działania.
5. Pozwolenie
Żeby móc zacząć konkretne działania, musisz mieć pozwolenie odpowiednich osób. Jeżeli Twoja akcja ma odbyć się w szkole, poproś o zgodę jej dyrektora (ostatnio na Działaszu pojawił się artykuł, który może okazać się w tym pomocny: tutaj). Nie zapomnij powiedzieć mu jaki jest Twój cel i dlaczego jest to ważne. Musisz podać konkretne terminy zbiórek i finału akcji, ewentualnych spotkań czy koncertu, a także powiedzieć, z kim współpracujesz. Jeśli chcesz przeprowadzić akcję w całym swoim mieście, nie obędzie się bez pozwolenia urzędu miasta lub wójta. W takiej sytuacji również należy podzielić się wymienionymi wyżej informacjami. Żeby przeprowadzić zbiórkę zgodnie z prawem, należy być powyżej 16 roku życia – jeśli jesteś młodszy, poproś starszego kolegę, rodzica lub nauczyciela, żeby wystąpił z Twoją inicjatywą. O tym jak w świetle prawa wygląda zbiórka charytatywna możesz przeczytać tutaj.
6. Jak zacząć? Od promocji!
Postaraj się, żeby nikt nie przegapił informacji o tym, że Twoja akcja charytatywna ma się odbyć. Zadbaj o plakaty, przejdź się po klasach, umieść ogłoszenia na stronie szkoły i facebooku (podpowiedzi możesz znaleźć na Działaszu chociażby w tym artykule). Możesz postarać się o kontakt z lokalnymi mediami. Niech zadziała też poczta pantoflowa – często okazuje się, że jest to najlepszy sposób przekazywania informacji!
7. Nie zapomnij poinformować innych o wyniku akcji!
Policz dokładnie ile przedmiotów czy pieniędzy udało Ci się zebrać - tę liczbę musisz podać wszystkim, którzy udzielili zgody na Twoją akcję, czyli dyrektorowi i odpowiedniemu urzędowi. Przedstaw też ile osób zaangażowało się w Twoje działanie – to bardzo przydatna statystyka, która pokaże Ci, jak bardzo udało się rozpowszechnić ważną dla Ciebie sprawę. Możesz udokumentować finał swojej akcji i opublikować mini-reportaż na stronie szkoły czy w gazetce. Nie zapomnij podziękować darczyńcom, wolontariuszom, wspierającym Cię nauczycielom czy artystom (w przypadku filmu lub koncertu). Koniecznie przekaż im informacji o tym, ile dzięki ich pomocy udało się osiągnąć. Może akcja charytatywna stanie się dzięki Tobie nową tradycją?
Więcej info odnośnie organizacji koncertu charytatywnego znajdziesz w instrukcji Oli Borowiec.
Ania Dulny-Leszczyńska
Korekta: Karolina Onufrowicz
Zdjęcie: CC BY Mollicles420, opr. Hubert Wasielewski
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.