03-01-2013

Chcesz zorganizować akcję charytatywną, która oprócz niesienia pomocy, będzie również świetną zabawą w gronie utalentowanych ludzi? Koncert jest dla Ciebie idealnym wyjściem!

 

Zanim zabierzesz się za organizację, zrób małe rozeznanie. Po pierwsze, zastanów się nad miejscem. Może to być szkolna aula lub sala gimnastyczna, ale też na przykład odpowiednie pomieszczenie w miejskim ośrodku kultury. Po drugie, popytaj czy uczniowie i mieszkańcy będą w ogóle zainteresowani takim przedsięwzięciem. Nie zapomnij, że decydujące zdanie w kwestii czy powinieneś w ogóle zabierać się za planowanie koncertu, ma dyrekcja miejsca, w którym chcesz go zorganizować. Jeśli pytani podejdą do Twojego pomysłu entuzjastycznie (co jest bardzo prawdopodobne smiley), powinieneś zacząć od zagadnienia ...
 

... kogo i jak włączyć do akcji?

Szkoła jest bardzo różnorodnym środowiskiem, uczniowie mają wiele zainteresowań. Poszukaj tych, którzy pasjonują się muzyką, potrafią śpiewać lub grać na instrumentach i poproś ich o pomoc. Można do tego dodać na przykład taniec, recytację bądź krótkie przedstawienie. Im bardziej interesująca będzie akcja, tym liczniejszą publiczność przyciągniesz! Pamiętaj, że do organizacji oprócz artystów, potrzeba jeszcze kilku osób - prowadzącego (może być jeden lub więcej, według upodobań), który będzie przybliżał widzom przebieg koncertu oraz kogoś, kto będzie czuwał nad dźwiękiem i oświetleniem. Przydadzą się również ochotnicy do promowania przedsięwzięcia a także przygotowania dekoracji. Nie wiesz jak znaleźć i zaangażować tak liczną grupę ludzi? Zapraszamy do przestudiowania istniejącej już na Działaszu instrukcji pod  tytułem „Jak włączyć innych do swoich działań?”, która znajduje się tutaj.

Zebrałeś już grupę ludzi, którzy chętnie zaangażują się w Twoją akcję, teraz czas zająć się najtrudniejszą kwestią, a mianowicie ...

 

... jak zebrać pieniądze?

Pieniądze można zebrać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest sprzedawanie biletów wstępu (najlepiej nie określać konkretnej kwoty, lecz pozwolić na dowolność – pamiętaj, że nie każdy będzie w stanie wydać jednakową ilość pieniędzy).
Kolejną propozycją, bardzo popularną przy tego typu akcjach, jest sprzedaż cegiełek. Cegiełka nie jest tak naprawdę cegłą, tylko karteczką, która ma symbolizować wkład w daną akcję. Jeśli wspomagasz konkretną organizację możliwe, że posiada ona już taką cegiełkę. Jeśli nie, możesz zrobić ją samemu. Oprócz celu, na jaki pójdą pieniądze za zakup, nie ma żadnych kryteriów wytyczających jak powinna ona wyglądać, możesz więc wykazać się kreatywnością smiley  Skąd jednak wziąć pieniądze na cegiełki czy dekoracje? Wsparcia szukaj przede wszystkim w szkole. Zapytaj Dyrekcję, Radę Rodziców czy Samorząd Szkolny. Możesz także zgłosić się do lokalnych władz – burmistrza czy prezydenta, radnych, urzędników… Nie będzie to łatwe, musisz liczyć się z odmową, ale nie należy się poddawać!

Wykonałeś już dużo pracy, ale to nie koniec. Teraz musisz zabrać się za ...

 

Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach

 

... napisanie scenariusza

Spontaniczne akcje są bardzo ciekawe, jednak w przypadku koncertu lepiej mieć określony plan działania. Na początku najlepiej ustalić jeden, konkretny motyw, do którego wspólnie dopasujecie piosenki czy wiersze oraz dekoracje. Może być związany z celem akcji, aczkolwiek nie musi. Następnie spiszcie scenariusz, w którym będą zawarte takie rzeczy jak rozpoczęcie, krótkie przedstawienie celu, kolejność występów poszczególnych artystów  i zapowiedzi do nich. Przedstawiamy Wam przykładową rozpiskę, która została napisana na potrzeby koncertu charytatywnego w 2LO w Gorzowie Wielkopolskim.
 

Jeśli scenariusz jest gotowy, została do zrobienia ostatnia rzecz, czyli ...

 

... wypromowanie koncertu

Jest to bardzo ważna rzecz, bo od tego, jak będzie wypromowany koncert zależy ile osób na niego przyjdzie. Przede wszystkim staraj się zaprosić kogo tylko się da – przyjaciół, nauczycieli, rodzinę, znajomych. Dobrym sposobem jest także przygotowanie plakatów i porozwieszanie ich w często odwiedzanych miejscach, na przykład koło sklepów. Najlepiej, by plakat był kolorowy – prędzej zwróci uwagę.  Postaraj się także o współpracę z lokalnymi mediami. Nie możesz oczywiście zapomnieć o Internecie, który jest w dzisiejszych czasach głównym źródłem informacji. Zorientuj się, czy istnieje możliwość ogłoszenia koncertu na stronie Twojej miejscowości. Do promocji możesz użyć także portalu Facebook. Pamiętaj, rozgłos jest bardzo istotny dla powodzenia przedsięwzięcia! Dodatkowym pomysłem może być zaproszenie osoby związanej z celem akcji, jeśli jest taka możliwość (na przykład przedstawiciel schroniska, wolontariusz danej organizacji itp.).

 

Na koniec zostaje Ci trzymanie kciuków, aby wszystko wyszło tak, jak zaplanowałeś. Jeśli nastąpią małe pomyłki lub potknięcia, nie przejmuj się – zdarzają się każdemu, a najprawdopodobniej nie wpłyną negatywnie na ocenę akcji smiley

Oczywiście pamiętaj o inwencji twórczej – jeśli masz jeszcze jakiś pomysł jak można urozmaicić koncert, nie bój się go zrealizować!

Jeśli zdobyłeś się na organizację takiego przedsięwzięcia, bardzo chętnie przeczytamy relację z jego przebiegu – możesz ją przesłać na redakcyjnego maila.

Powodzenia! smiley

 

Więcej info odnośnie organizacji akcji charytatywnej znajdziecie w instrukcji Ani Dulny-Leszczyńskiej.

 

Aleksandra Borowiec

Zdjęcie: CC BY NC Lezzles