Dobrze wiemy, że recykling to bardzo ważna sprawa. Jak jednak przekonać o tym naszych rówieśników i rówieśniczki? Możemy zrobić plakaty, szkolny happening albo ... nakręcić eko-teledysk do wymyślonej przez nas piosenki!

 

Inspiracją niech będzie dla Was produkcja nakręcona w ramach konkursu "Festiwal Baterii". Młodzi ludzie musieli stworzyć własny tekst piosenki dotyczącej recyklingu zużytych baterii. Najciekawszą propozycję wybrali internauci i internautki a muzykę do niej stworzyła polska wokalistka Paulina Przybysz, gwiazda konkursu. Sprawdźcie sami, efekt jest naprawdę świetny!

 

 

Całość powstawała w czasie kilkudniowych warsztatów, w czasie których młodzi nie tylko ćwiczyli śpiew z Pauliną i nagrywali teledysk do utworu, ale także zdobywali nową wiedzę w czasie zajęć ekologicznych. Więcej informacji o konkursie oraz materiały edukacyjne o bateriach znajdziecie na stronie Festiwalu Baterii

 

Wy też możecie stać się autorami i autorkami własnego eko-teledysku!

1. Zastanówcie się, jaki temat jest najbardziej palący w Waszym otoczeniu. O czym zapominają Wasi szkolni koledzy i koleżanki w kwestii dbania o środowisko? A może warto podpowiedzieć jakąś dobrą eko-praktykę dorosłym w Waszej miejscowości? 

2. Napiszcie tekst piosenki. Może zrobicie to wspólnie po zajęciach albo wciągniecie do akcji całą klasę i nauczyciela/nauczycielkę przyrody czy języka polskiego? Potrzebne jest jeszcze skomponowanie muzyki do Waszego utworu. Skorzystajcie z podkładów udostępnianych na wolnych licencjach (pamiętajcie o informowaniu o autorze/autorce muzyki!), porozmawiajcie z nauczycielem/nauczycielką muzyki, uzdolnionymi muzycznie kolegami i koleżankami ze szkoły albo zespołami z lokalnego domu kultury. 

3. Przygotujcie listę działań i rzeczy niezbędnych do realizacji klipu do Waszej piosenki. Napiszcie scenariusz i przygotujcie rekwizyty. Może Wasi znajomi interesują się kręceniem filmów? Nie potrzebujecie super profesjonalnego sprzętu, wystarczy kamera i darmowy program do montowania, dobry pomysł i Wasze zaangażowanie! Możecie również spróbować skontaktować się z lokalną organizacją pozarządową zajmującą się tematami ekologicznymi albo z odpowiednim wydziałem w Urzędzie Miasta lub Gminy. Może będą zainteresowani wsparciem Waszego pomysłu? Sojusznikiem może być również lokalna firma nagrywająca filmy, która zdecyduje się na współpracę z Wami np. w zamian za promocję. O tym, jak przygotować się do rozmowy z potencjalnym partnerem przecztacie więcej w naszych instrukcjach tu i tu

4. Zorganizujcie wielką premierę! Poproście o wyemitowanie spotu i piosenki lokalne media oraz szkolny radiowęzeł i telewizję. Pokażcie teledysk na specjalnym pokazie w szkole i w domu kultury. Możecie połączyć promocję klipu z warsztatami ekologicznymi! W zaplanowaniu eko-zajęć może pomóc Wam nauczyciel/nauczycielka przyrody lub biologii oraz pracownik/pracowniczka organizacji pozarządowej zajmującej się środowiskiem naturalnym.  

Powodzenia!

 

Paula Langnerowicz