Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Ruszyła rekrutacja do nowego projektu "Weź oddech", w ramach którego młodzi mogą lepiej poznać temat ochrony czystości powietrza. Zgłaszać mogą się szkoły z województwa mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. Zainteresowani? Podeślijcie informację o projekcie swojemu nauczycielowi bądź nauczycielce!
Każdego dnia wdychamy 16 kg powietrza - często tak zanieczyszczonego, że czyni nas to biernymi palaczami i palaczkami. Przyczyną tego stanu w bardzo dużym stopniu są nie tylko kominy fabryk, ale także nasze decyzje związane z ocieplaniem domu czy sposobem dojazdu do pracy i szkoły. Nowy program Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej zachęca do zapoznania się z tematyką ochrony czystości powietrza i podejmowania świadomych, odpowiedzialnych wyborów w życiu codziennym.
"Weź oddech" to program z zakresu edukacji ekologicznej, skierowany do nauczycieli i nauczycielek WOS-u, chemii, biologii oraz wychowawców i wychowawczyń klas z województw mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Szkolenia stacjonarne i wsparcie zdalne wyposaży was w wiedzę niezbędną do podjęcia na zajęciach z młodzieżą tematu ochrony czystości powietrza, w tym kluczowego dla programu zagadnienia niskiej emisji*. Program "Weź oddech" potrwa od stycznia 2016 r. do marca 2017 r. i rozpocznie się konferencją połączoną z warsztatami 29 stycznia 2016.
Zadania nauczyciela/nauczycielki w programie:
1. Uczestnictwo w konferencji otwierającej (styczeń 2016 r.)
2. Uczestnictwo w szkoleniach – wprowadzającym (luty – marzec) i pogłębiającym (wrzesień).
3. Przeprowadzenie minimum dwóch lekcji na temat niskiej emisji na podstawie scenariuszy CEO.
4. Przeprowadzenie z uczniami i uczennicami doświadczeń z użyciem pakietu do eksperymentów otrzymanego od CEO.
5. Przygotowanie i przeprowadzenie z młodzieżą dwóch projektów (informacyjnego i rzeczniczego).
6. Wypełnienie sprawozdania po poszczególnych etapach programu oraz przesłanie końcowej ankiety ewaluacyjnej.
Informacji o programie udziela koordynatorka:
Urszula Cyrynger
(22) 825 05 50 wew. 110
*Niska emisja to emisja szkodliwych pyłów i gazów na małej wysokości. Chodzi o emitory (kominy, samochody i inne źródła emisji) znajdujące się na wysokości nie większej niż 40 m, zwykle jednak jest to pułap do 10 metrów. Właśnie dlatego zjawisko to jest tak szkodliwe. Zanieczyszczenia, które trafiają do powietrza na tej wysokości, gromadzą się nad terenem, z którego pochodzą (zazwyczaj są to miejsca zwartej zabudowy mieszkalnej), wyrządzając duże szkody lokalnie. Przyczyną powstania niskiej emisji jest nieefektywne spalanie paliw (np. w domowych piecach) oraz emisja komunikacyjna (samochodowa).
Więcej informacji oraz przewodnik po programie znajdziecie na stronie "Weź oddech". Śledźcie też kanał na Facebooku!
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.