Ty też możesz mieć wpływ na wzmocnienie udziału młodzieży w życiu politycznym. Przeczytaj i skomentuj rekomendacje wypracowane przez młodych Europejczyków i Europejki! 

 

Na przełomie 2014 i 2015 roku Ambasadorzy i Ambasadorki Dialogu Usystematyzowanego zbierali w całej Polsce opinie i pomysły związane z udziałem młodych ludzi w życiu politycznym. W marcu uczestnicy i uczestniczki konferencji w Rydze połączyli je z perspektywami młodzieży z innych państw Unii Europejskiej – tak powstał zbiór rekomendacji na temat wzmacniania pozycji młodych na rzecz partycypacji obywatelskiej. Można wśród nich znaleźć zalecenia zmian w działaniu szkół i w sposobie podejmowania decyzji politycznych, sugestie dotyczące pracy z młodzieżą, współpracy międzysektorowej i wielu innych obszarów.

 

Dlaczego to ważne?

W listopadzie planowane jest wydanie Rezolucji Rady Unii Europejskiej w sprawie wzmacniania pozycji młodzieży. Przy jej tworzeniu duże znaczenie będą miały rekomendacje młodych ludzi. Oznacza to, że państwa UE (w tym Polska) będą zobligowane do wzięcia pod uwagę głosu młodzieży i stworzenia rozwiązań dążących do zwiększenia ich udziału w życiu politycznym.

 

 

Co możesz zrobić?

Ostateczna wersja rekomendacji powstanie na bazie tych stworzonych w Rydze, które w najbliższych tygodniach będą dopracowywane i uszczegóławiane. W tym właśnie potrzebna jest pomoc wszystkich zainteresowanych losem młodzieży – w szczególności działaczy i działaczek organizacji pozarządowych, pracowników i pracowniczek młodzieżowych, urzędników i urzędniczek oraz samych młodych ludzi. Zapraszamy do przeczytania rekomendacji i udzielenia informacji zwrotnej tutajMożna to zrobić do piątku 12 czerwca.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dialogu usystematyzowanym? Przeczytaj tekst Meli, Tomka i Magdy z Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych.

W kategorii: