Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Rekrutacja na XXI sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży rusza już pojutrze! Dlaczego warto się zgłosić? Co czeka na młodych posłów i posłanki? Swoimi doświadczeniami dzielą się z nami młodzi, którzy dzieki udziałowi w projekcie zaczęli działać jeszcze aktywniej! Wszystkie mini-wywiady znajdziecie w naszym cyklu Młodzi z Wiejskiej. Kolejny już w przyszłym tygodniu!
Antonina Dębska
Posłanka XVII sesji
Koordynatorka projektów młodzieżowych, wolontariuszka, uczennica XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie
Jak wspominasz sesję, w której brałaś udział?
Moja przygoda z SDiM zaczęła się podczas dnia otwartego w Sejmie, gdzie dowiedziałam się o rekrutacji do XVII sesji, której tematem był „Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej”. Czułam, że to będzie właśnie coś dla mnie. Razem z przyjaciółką zajęłyśmy się naszą lokalną społecznością i uruchomiłyśmy młodzieżową grupę działania. Potem było już tylko lepiej – kiedy pod koniec kwietnia zostały ogłoszone wyniki, rozpoczęła się sejmowa integracja. To był niesamowity czas – poznałam wielu cudownych ludzi, z którymi do dzisiaj utrzymuję kontakty. Są moimi współpracownikami i przyjaciółmi. Dobrze pamiętam warsztaty poprzedzające nasze posiedzenie i bieganie po konferencyjnych korytarzach w poszukiwaniu znajomych. Sam 1 czerwca to jeden z tych niezapomnianych dni - dużo radości, uśmiechu i emocji. Z pewnością najciekawsze były dyskusje i zgłaszane do uchwały poprawki – świetna okazja do poznania opinii i doświadczeń innych, konfrontacji.
Czy udział w SDiM umożliwił Ci nabycie nowej wiedzy i umiejętności?
Bardzo sobie cenię doświadczenie z SDiM. Był to jeden z początkowych kroków na mojej działaszowej drodze i pozwolił mi swobodnie wybiec w przyszłość. Rozwinęłam się przede wszystkim w kwestii organizacji i planowania projektów. Wiem, że stałam się bardziej otwarta i potrafię rozstrzygać problemy na różnych płaszczyznach. To była również świetna okazja do zgłębienia praktycznej i teoretycznej wiedzy na temat pracy Sejmu.
Czym zajmujesz się obecnie? Kontynuujesz w jakiś sposób przygodę z aktywnością społeczną?
Przez osiem godzin dziennie jestem uczennicą XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. W pozostałym czasie działam jako wolontariuszka w kilku lokalnych stowarzyszeniach i fundacji. Od czasu SDiM brałam udział w kilkunastu projektach młodzieżowych, a niektóre z nich sama przygotowywałam i prowadziłam. Staram się rozwijać moje pasje i zainteresowania – fotografię, teatr, muzykę i literaturę. Obecnie szykuję się do realizacji moich nowych projektowych pomysłów.
O czym powinni pamiętać tegoroczni Posłowie i Posłanki SDiM?
Wszyscy nowi Posłowie powinni pamiętać, że posiedzenie SDiM to nie czas i miejsce na składanie politycznych deklaracji i zdradzanie swoich preferencji wyborczych. Będziecie mieli na to okazję przy urnie. Tutaj nie liczą się stanowiska i miejsce na sejmowej sali, ale zaangażowanie i zapał do działania. Postarajcie się jak najlepiej wykorzystać ten czas – może niekoniecznie na selfie z ulubionym politykiem, ale rozmowy z ludźmi o podobnych planach, marzeniach i pasjach. Warto potraktować SDiM jako ważny punkt w swojej działalności i nieskończone źródło motywacji i inspiracji na przyszłość. Zazdroszczę Wam, że ta przygoda jeszcze przed wami!
Byłeś posłem/posłanką Sejmu Dzieci i Młodzieży i chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami? Napisz do nas na redakcja@dzialasz.ceo.org.pl!
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.