Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Zbliża się rekrutacja na XXI sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży - ogłoszona zostanie wraz z tematem przewodnim już 20. lutego. Dlaczego warto się zgłosić? Co czeka na młodych posłów i posłanki? Swoimi doświadczeniami dzielą się z nami młodzi, którzy dzieki udziałowi w projekcie zaczęli działać jeszcze aktywniej! Wszystkie mini-wywiady znajdziecie w naszym cyklu Młodzi z Wiejskiej. Kolejny już w przyszłym tygodniu!
Od posła Sejmu Dzieci i Młodzieży do koordynatora ogólnopolskiego projektu? To możliwe! Przekonuje o tym historia Marka Koniecznego, posła XVI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży a obecnie koordynatora Młodzi Głosują.
Marek Konieczny
Poseł XVI sesji
Koordynator projektu Młodzi Głosują
Jak wspominasz sesję, w której brałeś udział?
Minęły 4 lata, ale dużo się w tym czasie zadziało. Pamiętam ogromne podekscytowanie i mój pierwszy w życiu warsztat! Choć w sejmie już bywałem kilka razy, to było to coś wyjątkowego – spotkanie z ludźmi, których kojarzyło się z telewizora, przechadzanie się po sali plenarnej znanej z mediów, przemawianie z mównicy… Można by tak długo wymieniać, ale każdemu życzę aby mógł przeżyć taką przygodę.
Czy udział w SDiM umożliwił Ci nabycie nowej wiedzy i umiejętności?
Wydawałoby się, że to był tylko jeden dzień, zwykła, szkolna przygoda. Jednak trochę rzeczy SDiM zmienił.
Po pierwsze już sama organizacja debaty dodała mi odwagi, pewności siebie. Zorganizowanie takiego wydarzenia dla uczniów, nauczycieli, dyrektorów z 5 szkół z udziałem władz samorządowych było czymś niezwykłym dla 16latka. Dla mnie było to ogromne zdziwienie, że dwóch licealistów może zrobić coś tak dużego i właściwie nie było to bardzo trudne.
Po drugie dzięki warsztatom towarzyszącym sesji zacząłem trochę mocnej interesować się tym, jak powinien działać samorząd uczniowski, dzięki czemu udało mi się wprowadzić kilka zmian w szkole.
Po trzecie pierwszy raz usłyszałem o Młodzieżowej Radzie, którą następnie próbowałem utworzyć w swoim mieście.
Po czwarte poznałem wielu wspaniałych ludzi, z kilkunastoma utrzymuję stały kontakt, realizujemy wspólne projekty.
Po piąte był to mój pierwszy projekt z Centrum Edukacji Obywatelskiej, później byłem uczestnikiem kursu dla Liderów Samorządów Uczniowskich i Liderówki, którą wszystkim polecam!
I wymieniać by tak można wiele. Dodam tylko, że gdyby nie SDiM to nigdy nie odważyłbym się zamieszkać w Warszawie, nie zrealizowałbym wielu projektów i wiódłbym nudne życie studenta ;)
Czym zajmujesz się obecnie? Kontynuujesz w jakiś sposób przygodę z aktywnością społeczną?
Po wspomnianej Liderówce zostałem mentorem kursu dla Liderów Samorządów Uczniowskich oraz wolontariuszem w Młodzi głosują. Wolontariat trwał dwa miesiące, praca w kursie dwa lata, lecz nic nie wskazywało na to, że w jakikolwiek sposób się to rozwinie.
Tak się złożyło, że na studia wylądowałem w Warszawie, gdzie znałem tylko garstkę ludzi z jednej organizacji. Stąd zacząłem starania o rozpoczęcie wolontariatu w CEO i po kilku próbach udało się! Wolontariat miał trwać 3 miesiące, zrobił się rok, przez który pomagałem przy Samorządy Mają Głos i Samorządzie Uczniowskim. Będąc jeszcze na wolontariacie współuczestniczyłem w pisaniu wniosku na projekt i tak zostałem koordynatorem Młodzi głosują. To jest bardzo dziwne uczucie, gdy w różnych sytuacjach przypomnę sobie swój kontakt z koordynatorami projektów, w których brałem udział (którzy byli i są dla mnie pewnego rodzaju mentorami), a dziś mamy okazję razem pracować. Oprócz pracy w CEO koordynuję działania Sztabu WOŚP w Jarocinie i staram się włączać w inicjatywy młodych liderów i liderek.
O czym powinni pamiętać tegoroczni Posłowie i Posłanki SDiM?
To wspaniała przygoda, można się dzięki niej wiele nauczyć, ale trzeba być otwartym, rozmawiać, poznawać różne opinie, starać się nie krytykować i nie oceniać (szczególnie poznanych osób). Spory są i być powinny, byle skupiały się na rzeczach merytorycznych. Pamiętajcie, że macie wspólny cel. No i postarajcie się czerpać jak najwięcej, zawrzeć znajomości, które być może potrwają długie lata, być może wspólnie zrealizujecie nie jeden projekt? Wspólnie możecie bardzo wiele zdziałać, choć nie dlatego że jesteście posłami, ale dlatego że macie wspaniałą energię i dużo pomysłów :)
Byłeś posłem/posłanką Sejmu Dzieci i Młodzieży i chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami? Napisz do nas na redakcja@dzialasz.ceo.org.pl!
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.