Program Stypendialny Pasjopolis, realizowany przez Fundację Platon oraz spółkę Apator w Toruniu, Tczewie i Poznaniu, został laureatem ogólnopolskiego konkursu na Dobre Stypendia w kategorii Lokalne NGO. Konkurs już od 5 lat jest organizowany przez Fundację Dobrą Sieć oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. 

 

Organizowany w tym roku po raz piaty Konkurs „Dobre Stypendia” ma na celu wyróżnienie najlepiej prowadzonych programów stypendialnych i docenienie ich znaczenia w ułatwianiu dostępu do kształcenia i rozwoju oraz promocję idei stypendiów.

W pierwszych trzech edycjach Konkursu tytuł „Dobre Stypendium” otrzymały między innymi program stypendialny „Młodzi w Łodzi” Urzędu Miasta Łodzi, Fundacja BGŻ za program „Klasa BGŻ”, program dla młodych skoczków narciarskich „Lotos Cup-Szukamy Następców Mistrza” oraz Uniwersytet Jagielloński za prowadzenie Funduszu Królowej Jadwigi i program „z rączki do rączki” Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika.

 

Działasz.pl jest patronem medialnym Pasjopolis. Więcej o Programie przeczytacie tutaj

Sprawdźcie, jakie pasje mają tegoroczni stypendyści i stypendystki!

Tczew:

Damian Mayer – członek Polskiego Towarzystwa Rakietowego, uczeń Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Pasjonat modelarstwa rakietowego, który na swoim koncie ma dziesiątki modeli rakiet dużej mocy, w tym dwie rakiety ponaddźwiękowe. Swoją pasją stara się zarazić innych, a także pokazać, że rakiety to urządzenia bezpieczne, które mają duże zastosowanie w nauce i biznesie. Uczestnik wielu konferencji poświęconych astronautyce i spotkań terenowych Polskiego Towarzystwa Rakietowego na poligonach wojskowych, oraz finalista prestiżowego konkursu dla młodych naukowców E(x)plory 2014. Inicjator , a od 2013 roku instruktor w pracowni rakietowej w Centrum Kultury Sztuki w Tczewie – jedynej modelarni rakietowej na pomorzu, w której rozwija się zarówno rakiety modelarskie, jak i profesjonalne rakiety naddźwiękowe z przeznaczeniem naukowym.

Igor Wasiewicz – Pawlaczyk – 17 letni perkusista z Tczewa. Od września 2014 roku współpracuje z Drumcraftem oraz Paiste. Jestem redaktorem w serwisie Soundtest.pl, szczególnie udzielający się oczywiście w dziale “Perkusja”. Prowadzę projekt perkusyjny “Ba Dum Tss” w którym staram się dzielić radością z grania dzieciakami z domu dziecka. Udzielam się w wielu trójmiejskich projektach muzycznych- między innymi The Plauge, Hoya, oraz “Cpt Planet n Wild Stick” Do moich głównych zainteresowań należy muzyka. Z chęcią angażuje się w ciekawe projekty muzyczne. Więcej o projekcie Igora przeczytacie tutaj

Kajetan Wuttkowski – Od kilku lat zajmuję się teatrem, i bezsprzecznie mogę powiedzieć, że to moja pasja. Jestem związany z programem „Profilaktyka a Ty” komendy głównej policji gdzie poprzez teatr promuję modę na życie bez uzależnień, oraz z Fundacją Pokolenia, gdzie realizuję projekty młodzieżowe. Uwielbiam poznawać nowych ludzi, czytać książki ale przede wszystkim być na scenie. Moim marzeniem jest zostanie profesjonalnym aktorem oraz zdobycie etatu w jednym z większych polskich teatrów. Na chwilę obecną zajmuję się teatrem amatorskim, tak by szlifować swój warsztat i dobrze przygotować się do egzaminów do państwowych szkół teatralnych z którymi zmierzę się już za dwa lata.

Poznań

Natalia Olszewska - Chyba każdy człowiek tworzy. Ciasto niespodziankę na urodziny kogoś bliskiego albo rozprawkę na język polski. Niektórzy tego nie cierpią. A ja uwielbiam. Tworząc wyrażasz siebie najbardziej pośrednio a jednocześnie najpełniej. Mówisz poprzez to CO tworzysz i sposób  w jaki to robisz. Swoją opinię. Osobowość, pogląd na wiele spraw i własną wizję wszechświata. Jestem więc sobie takim twórcą, takim jak każdy inny ale jednocześnie chyba trochę bardziej tego świadomym i kochającym możliwość tworzenia. Rysuję od… zawsze. Krzywe ludziki kolorowymi kredkami, bohomazy w szkolnych zeszytach. Z czasem to jakoś bardziej zaczęło po prostu przypominać to co przypominać miało. Z czasem też zaczęłam bawić się w tym więcej, eksperymentować z pracą na komputerze, malarstwem, a nawet fotografią. Zdałam sobie tez sprawę, że chyba to jest właśnie to co… kocham. Czemu chciałabym się poświęcić w życiu. Zawzięłam się aby znaleźć sposób na dalsze rozwijanie się w tym kierunku i tak, jestem tu.

Aleksandra Krzykowska – Interesuję  się  tańcem i muzyką klasyczną. Od dziecka kochałam taniec i  zawsze marzyłam o tym, by wystąpić na scenie prawdziwego teatru. Dzięki szkole baletowej (do której chodzę od jedenastu lat) po części mogę spełniać te marzenia. Miałam możliwość brania udziału w 10 różnych spektaklach, wystawianych początkowo w Teatrze Muzycznym, a od 2013 roku również na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jednak występy to nie wszystko. Moim marzeniem jest zostać w przyszłości profesjonalną tancerką. Dlatego też uczęszczam do Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu, w której mogę rozwijać moją pasję taneczną oraz, co najważniejsze, przygotowywać się do zdania egzaminu zawodowego.  Z odpowiednim wykształceniem i dyplomem będę mogła szukać pracy nawet w najlepszych teatrach na świecie!

Emilia Doda – Muzyka i gra na flecie poprzecznym mimo ogromnej ilości czasu, który pochłania, daje mi dużo satysfakcji, dlatego rok temu podjęłam trud nauki gry na dodatkowym instrumencie jakim jest flet piccolo. To jeden z najtrudniejszych instrumentów w orkiestrze symfonicznej, nie dziwi więc, że jestem jedyną uczennicą grającą na piccolo. Muzyka stanowi większą część mojego życia. Jest więc oczywiste, że staram się rozwijać i dzielić się nią z innymi. Uczestniczę w wielu międzynarodowych warsztatach i angażuję się w realizację różnych projektów muzycznych. Szczególnie wiele radości sprawiają mi koncerty solowe i z orkiestrą np. w szpitalu onkologicznym. W tym roku zostałam finalistką konkursu z j. francuskiego. Czasami bywa jednak, że człowiek potrzebuje odmiany i zupełnie innego środowiska. Dla mnie takim azylem jest praca jako wolontariusz w Poznańskim Starym Zoo. Już od dwóch lat, pracując w tym niezwykłym miejscu, odpoczywam przy sprzątaniu i karmieniu żab, traszek, węży i jaszczurek. 

Toruń:

Julia Giełdoń – pasjonatka chemii, zwłaszcza tej związanej z nanoświatem ale także chemii organicznej. Kocham badać, zawsze muszę sprawdzić dlaczego coś działa i czy naprawdę jest tak jak napisane jest w książce, najgorszą odpowiedzią na pytanie „Dlaczego” jest dla mnie zdanie  „Bo tak”. Lubię stawiać przed sobą nowe wyzwania i dążyć do ich realizacji i ciągle się rozwijać. W przyszłości chciałabym zostać lekarzem albo światowej sławy naukowcem, w każdym razie robić coś aby pomagać ludziom.  W czasie wolnym od realizacji tych planów podejmuję próby doskonalenia się w trudnej sztuce gotowania (i sądząc po minach osób konsumujących idzie mi to coraz lepiej, a chemikiem jestem także w kuchni smiley); uwielbiam jazdę konną, jazdę na nartach oraz na rowerze. Kocham podróżować, szczególnie w góry.

Jakub Jacek – Pewien uznany Amerykański fotograf - Chaves Jarvis – powiedział kiedyś: „Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”. W myśl tej zasady smartfon stał się mi najbliższym aparatem.
Od roku moje zdjęcia powstają i są edytowane właśnie przy pomocy smartfona. To nim wykonuję wszystkie ujęcia pojawiające się na moim instagramowym blogu. Dzięki fotografii mobilnej mogę chwytać nadzwyczajność zwyczajnego przechodnia . Przed obiektywem telefonu ludzie nie uciekają; nie boją się tak, jak dużego obiektywu profesjonalnej lustrzanki. Pozwala mi to na odkrycie - w sytuacjach pozornie banalnych - niezwykłych emocji, których w ciągłym biegu życia zwykliśmy nie zauważać. Ponadto, niesamowite jest, że cały sprzęt i studio fotograficzne mogę mieć we własnej kieszeni! Nie ważne gdzie się znajduję – w pociągu, w łóżku, czy na nudnych imieninach u cioci  – edycja zdjęcia zawsze będzie wyglądała tak samo. Możliwość zajmowania się każdym aspektem procesu fotograficznego - niezależnie od mojego położenia - jest dla mnie motorem napędowym każdego dnia.

 

 

W kategorii: