Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Forum Młodzieży zbliża się wielkimi krokami! Co się wydarzy w czasie wielkiego finału? Jak wygląda od kuchni praca nad takim przedsięwzięciem? Opowiadają o tym młodzi z XXXIII LO Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika, którzy wspólnie z Polską Fundacją Sportu i Kultury organizują to wydanienie.
Czym jest Forum Młodzieży? Dlaczego wziąć w nim udział? Co ważnego wydarzy się właśnie w tej edycji?
Ewelina Dąbrowska: Forum Młodzieży jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym skierowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego przewodnią ideą jest zainteresowanie ludzi młodych uczestnictwem w życiu społecznym. Tematem tegorocznej, już trzeciej edycji jest „Aktywność Obywateli w przestrzeni publicznej”. Forum Młodzieży jest wspaniałą okazją, by razem z młodzieżą z całej Polski wymienić się doświadczeniami z udziału w rozmaitych przedsięwzięciach społecznych oraz wspólnie inspirować się do działania. Podczas tej edycji, sześcioosobowe reprezentacje z każdego liceum połączą swoje siły z kolejną reprezentacją, by wspólnie przygotować prezentację na jeden z sześciu tematów - „Nasza szkoła to nasze miejsce”, „Strefa młodych w mieście”, „Polska, Europa, Świat”, „Seniorzy i młodzi”, „Daleko i blisko” oraz „ Młodzi młodym polecają”. Podczas Finału Forum Młodzieży każda grupa projektowa przedstawi efekty swojej pracy. Dodatkowo, widownia oraz uczestnicy projektu wezmą udział w prelekcji znanych osobistości ze świata sportu i kultury.
Jaka jest Wasza rola przy organizacji Forum? Czym się zajmujecie?
E.D.: Wszyscy uczniowie z naszego liceum, którzy są zaangażowani w organizację projektu, zostali podzieleni na kilka grup. Każda z nich dostaje coraz to nowe zadania do wykonania, lecz musimy też współpracować ze sobą jako całość. By ułatwić organizację, za każdą z grup odpowiedzialny jest koordynator. Część z nas zajmuje się promocją, mediami, grafiką, finałem Forum Młodzieży, a także trzydniowymi warsztatami w naszej szkole, gdzie powstaną projekty, których ewaluacja i prezentacja odbędzie się 10 października w Wyższej Szkole Menadżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36. Z każdym pytaniem lub wątpliwością możemy się jednak zgłosić do organizatorów z Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, by upewnić się, czy nasza praca idzie w dobrym kierunku.
To naprawdę duże przedsięwzięcie – jak dzielicie się pracą i komunikujecie w czasie realizacji działań?
E.D.: Ogromnym ułatwieniem jest dla nas właśnie podział na grupy, ponieważ każda z nich ma inną rolę w przygotowaniu przedsięwzięcia. Dzięki temu, wszyscy uczniowie zaangażowani w organizację mogą się nawzajem wspierać i sobie pomagać, lecz nie ma chaosu w wypełnianiu swoich obowiązków. Często poszczególne grupy wspólnie zajmują się jednym zadaniem i wymieniają się pomysłami, ideami. W czasie realizacji działań, koordynatorzy komunikują się z głównymi organizatorami z Fundacji, po czym informują swoje grupy o kolejnych etapach pracy, lecz czasem wszyscy członkowie danej grupy spotykają się, by ustalić dalszy plan działania i przedyskutować dotychczasowe efekty pracy.
Co Was motywuje do zaangażowania w organizację Forum?
Róża Woźniak: Forum Młodzieży to nasze działania dla innych. Tym co nas motywuje najbardziej jest to, że tymi innymi do których skierowane jest Forum, są również i przede wszystkim nasi rówieśnicy, znajomi, przyjaciele i ogrom młodzieży, której jeszcze nie znamy, a poznać byśmy chcieli. Przy organizacji Forum jedni dla drugich jesteśmy motywacją, inspiracją i razem tworzymy koleżeńską atmosferę, w której po prostu łatwiej się działa, wiec działamy!
Macie jakieś magiczne sposoby na godzenie nauki z działaniem? :)
Barbara Śliwa: Ja osobiście nie mam żadnych magicznych sposobów na połączenie nauki i działania czasami jest ciężko, kiedy trzeba pogodzić naukę do szkoły z działaniem na rzecz innych ale wszystko da się ułożyć. Grunt to dobra organizacja. Nie wyobrażam sobie mojego tygodnia, bez rozpisania wszystkich swoich testów, zajęć pozalekcyjnych i rzeczy do zrobienia.
DJ Wika będzie jedną z gwiazd Finału Forum Młodzieży!
Czego oczekujecie od Finału Forum Młodzieży?
Weronika Nguyen: Od Finału Forum Młodzieży oczekujemy, że grupy projektowe zachęcą wszystkich do działania, podejmowania decyzji oraz zaangażują do uczestnictwa w życiu społecznym. Młodzież powinna wymienić się doświadczeniem, pokazać jak ogromna jest siła i efekty współpracy, by zmotywować innych do poszukiwania rozwiązań dla otaczających nas problemów i tworzenia własnych projektów. Mamy nadzieję, że tegoroczny Finał Forum Młodzieży przyciągnie do siebie jak najwięcej osób oraz że kolejny finał zaskoczy nas nowymi inicjatywami i pomysłami.
Organizujecie Forum wraz z Polską Fundacją Sportu i Kultury. Jak przebiega ta współpraca? Czy macie szansę czegoś się dzięki niej nauczyć? Co Wy wnosicie do zespołu organizatorskiego?
Wojciech Nawrocki: Współpraca z Polską Fundacją Sportu i Kultury przebiega wspaniale. Cały czas komunikujemy się ze sobą i wymieniamy ideami. Prowadzimy kreatywne burze mózgów, dzięki którym wpadamy na wiele pomysłów, które bez tej współpracy nie przyszłyby nam do głów. Dzięki temu współdziałaniu uczymy się pracy w grupie i przekazywania sobie nawzajem naszych koncepcji. Rozwijamy się w dziedzinach promocji imprez masowych, organizacji takich eventów, i kooperacji między członkami zespołu organizatorskiego. Wnosimy do tego projektu swój czas poświęcony na zajmowanie się wszystkim związanym z Forum Młodzieży i swoje inicjatywy oraz plany.
Udział w Forum Młodzieży jest bezpłatny - wystarczy się zarejestrować. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zajrzyjcie na stronę projektu i fanpage na Facebooku! Zapraszamy serdecznie i do zobaczenia!
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.