Magia każdego miejsca zaklęta jest w ludziach, budynkach i zdarzeniach. Uczniowie i uczennice Gimnazjum Publicznego nr 2 w Solcu Kujawskim przez kilka miesięcy odkrywali tajemnice swojej miejscowości. Niedawno zaprezentowali efekty wspólnej pracy w czasie II Fali Twórczości.

Wchodzimy do szkoły i już od progu możemy wyczuć niemal świąteczną atmosferę. Udekorowana aula pęka w szwach - uczniowie i uczennice pobliskiej szkoły podstawowej, zaproszeni goście, sojusznicy i sojuszniczki projektów, lokalna telewizja. Jeszcze ostatnie testy sprzętu i można zaczynać podsumowanie tygodni ciężkiej, ale też inspirującej pracy.
 

Inne spojrzenie

Uczennice i uczniowie klasy IIc postawili na ruch. W październiku przystąpili do projektu CEO Młody Obywatel, w ramach którego mieli stworzyć trasę tematyczną odkrywającą tajemnice ich najbliższej okolicy. Wspierani przez Nauczycielki i trenera Mateusza Koniecznego rozpoczęli prace nad questem - edukacyjną grą terenową pozwalającą zaprezentować lokalne dziedzictwo historyczne, kulturowe czy przyrodnicze. Osoby biorące udział w grze otrzymują mapę i zestaw wierszowanych wskazówek, które pomagają znaleźć kolejne punkty trasy. Oprócz świetnej zabawy i nowej wiedzy na końcu trasy czeka również ukryty skarb.

Młodzi z Kujaw zdecydowali się na stworzenie trasy prezentującej ciekawe i ważne budynki. Rozpoczęli od rozmowy z pracownikami i pracownicami miejscowych instytucji społecznych i kulturalnych szukając odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące Solca Kujawskiego. Podzielili się również na grupy. Każda z nich odpowiadała za opracowanie jednego z wybranych miejsc - do zadań ekipy należało nie tylko znalezienie wyczerpujących informacji i ciekawostek, ale również przygotowanie zagadki i graficzne opracowanie zebranego materiału. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu udało się stworzyć foldery, które zostały przekazane razem ze skarbem Muzeum im. Księcia Przemysła - jednemu z ważnych sojuszników uczniowskiego projektu. Ruszacie w wakacyjną trasę po Polsce? Wpadnijcie do Solca!

Czego nauczyli się młodzi w czasie realizacji działań? Na pewno uważności, która pozwoliła im dokładniej przyjrzeć się swojej miejscowości. Mieli także świetną okazję do rozwijania umiejętności pracy w grupie, współpracy ze szkolnymi opiekunkami projektu, które nie szczędziły swojego czasu i energii, a także z sojusznikami i sojuszniczkami. 

 

źródło: strona Publicznego Gimnazjum nr 2 w Solcu Kujawskim

 

Trochę historii czyli Szary w Solcu

Klasa III odkrywała swoją miejscowość przez pryzmat historii mieszkającego rok w Solcu generała Antoniego Hedy ps. Szary, Żołnierza Wyklętego. Entuzjazmu nie brakowało, każdy wszedł w działanie i szybko znalazł zadanie dla siebie. To w końcu nie pierwszy wspólny projekt tej ekipy.

Młodzi przez kilka miesięcy zbierali materiały dotyczące losów Szarego i jego pobytu w Solcu Kujawskim. Dowiedzieli się, gdzie pracował i mieszkał w miejscowości, jak zapamiętali go inni, gdzie walczył. Szukali w różnych źródłach, te najcenniejsze zdobyli dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, który udostępnił na prośbę grupy kopie wielu cennych dokumentów niedostępnych w Internecie. Zebrane informacje przedstawili w formie wystawy, którą można oglądać na korytarzu szkoły.

Najcenniejsza nagroda? Uśmiech córki generała, pani Teresy Hedy-Snopkiewicz, która uważnie przyglądała się prezentacji uczniwskich dokonań. Jej przybycie i ciepłe słowa były największym ukoronowaniem ciężkiej pracy.

Działają i inspirują dalej!

II Fali Twórczości przyglądali się uczniowie i uczennice klas VI z pobliskiej Szkoły Podstawowej, którzy już po wakacjach rozpoczną naukę w murach Gimnazjum nr 2. Kto miał styczność z młodzieżą w tym wieku wie jak ciężko zdobyć ich uwagę i zainteresowanie. Naszym Działaszom i Działaszkom udało się to jednak w 100%. Zostaje wierzyć, że młodzi już niedługo pójdą w ich ślady! Starsi jednak też nie odpuszczają. Mimo zmęczenia zgodnie deklarują, że chcieliby po wakacjach znów zaangażować się w jakieś działanie. Nam pozostaje trzymać za nich mocno kciuki!

Paula Langnerowicz