Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Młodzi zawstydzili dorosłych - frekwencja w wyborach do PE organizowanych w ramach Młodzi Głosują wyniosła 60,57%! Wyniki podsumowano dziś na konferencji prasowej projektu. Sprawdźcie, jak głosowali młodzi!
1280 szkół w projekcie oraz 3 471 uczniów i uczennic zaangażowanych w organizację wyborów, debat, happeningów i lekcji o Parlamencie Europejskim - to tylko niektóre z imponujących danych podsumowujących tegoroczną edycję Młodzi Głosują. Niezaprzeczalnie wart podkreślenia jest fakt, że działania edukacyjne i profrekwencyjne, w które zaangażowali się młodzi przyniosły niesamowite efekty. Frekwencja w szkołach, które 19. maja zorganizowały młodzieżowe wybory wyniosła aż 60,57%. To świetny wynik, zwłaszcza w porównaniu do frekwencji niedzielnych, właściwych wyborów do PE. Dorośli, uczcie się od młodych!
Happening XLVI LO w Warszawie
Jak głosowali młodzi?
Młodzieżowe wybory wygrał komitet Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke z wynikiem 27,19% (32,3% w szkołach ponadgimnazjalnych, 23,6% w gimnazjach). Nie jest tym zdziwiona dr Anna Materska-Sosnowska, według której młodzi zawsze są bardziej radykalni i antysystemowi, co sprzyja popularności partii „kolorowych” i populistycznych kierowanych przez wyrazistych liderów i będących w opozycji do rządzących. To może tłumaczyć również wysoki wynik opozycyjnych Prawa i Sprawiedliwości (21,64% ogółem, 24,8% w gimnazjach i 17,1% w szkołach ponadgimnazjalnych) oraz Europy Plus Twój Ruch (13,56% ogółem, 15,4% w gimnazjach i 11% w szkołach ponadgimnazjalnych).
Co jeszcze może wpłynąć na popularność polityka czy polityczki wśród młodych ludzi? Zaproszeni na konferencję eksperci zwracali uwagę na przeniesienie kampanii wyborczej do Internetu, który staje się dla młodych głównym źródłem zdobywania informacji oraz ważnym kanałem komunikacji.
To nie koniec wyborczych emocji
Wybory do Parlamentu Europejskiego to tak naprawdę wstęp do intensywnego okresu wyborczego. Na przestrzeni najbliższych miesięcy Polki i Polacy będa mogli oddać swój głos w wyborach samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich. Czy czeka nas powtórka wyników z 25. maja? Według dr Jarosława Flisa wszystko zależy od wniosków, które partie wyciągną po ostatnich wyborach i ich umiejętności przyciągnięcia wyborców i wyborczyń mniejszościowych partii. Jedno jest pewne - ważne, by młodzi ludzie już teraz śledzili bieżące wydarzenia i mieli okazje wypowiadać się na ich temat. Podkreślał to w swojej wypowiedzi Jacek Strzemieczny - Prezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, która realizuje projekt Młodzi Głosują. Udział w wyborach to nawyk, nie staniemy się nagle świadomymi obywatelami i obywatelkami jeśli przed ukończeniem 18. roku życia nie mamy możliwości uczestniczenia w życiu publicznym. Co może nam w tym pomóc? Dr Anna Materska-Sosnowska uważa, że ogromną rolę odgrywa tu szkoła, która musi zacząć kształcić uczniów i uczennice obywatelsko i wyborczo.
"Jeśli zagłosujesz lepiej się poczujesz"
Ogromny wplyw na naszych rówieśników mamy jednak również my sami. Pokazały to wszystkie działania edukacyjne i profrekwencyjne, które realizowali uczniowie i uczennice w ramach Młodzi Głosują. O przebiegu i wynikach ich działań możecie przeczytać na platformie projektu w zakładce relacje. Może zainspiruje Was to do aktywności w czasie wyborów do samorządu uczniowskiego? Może włączycie się w kampanie profrekwencyjne przed wyborami samorządowymi? Mocno Was do tego zachęcam! Macie jeszcze inne pomysły na zwiększenie aktywności młodych w życiu publicznym? Chcecie skomentować młodzieżowe wybory? Piszcie na adres redakcja@dzialasz.ceo.org.pl.
Paula Langnerowicz
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.