Udział w wyborach to nawyk, który musimy w sobie wyrobić. Nie trzeba jednak czekać z tym do pełnoletności. Głos młodych też się liczy!

 

Nie masz jeszcze 18 lat i myślisz, że skoro nie możesz głosować to nie warto przejmować się wyborami do Parlamentu Europejskiego? Nic bardziej mylnego! Decyzje, które podejmują politycy na szczeblu europejskim dotyczą także nas, młodych. Mamy więc pełne prawo głośno mówić o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Jedną z inicjatyw, które dają nam taką możliwość jest akcja Młodzi Głosują.

 

Idziemy na wybory!

Już od 19 lat, przy okazji wyborów i referendów państwowych, młodzi mogą wypowiedzieć się w sprawach publicznych biorąc udział w akcji Młodzi Głosują realizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Do tej pory udział wzięło ponad 2,6 miliona uczniów i uczennic! Imponująca grupa, prawda? Ty i Twoi szkolni znajomi również możecie znaleźć się w gronie osób, które świadomie podchodzą do swoich praw – zarejestrujcie się na platformie inicjatywy i zorganizujcie 19 maja szkolne wybory do Parlamentu Europejskiego. Na rejestrację macie czas do 12 maja

Dlaczego warto wziąć udział w akcji? Joanna Gus, koordynatorka MG tłumaczy to tak: Dlatego, że dzięki Młodzi głosują osoby niepełnoletnie mają szansę wypowiedzenia się w sprawach publicznych, w zakresie tego, kto i w jaki sposób powinien nas reprezentować. Udział w projekcie wyrabia nawyk głosowania. Założenie, że młody człowiek nie będzie interesował się polityką i nie będzie w ogóle głosował do ukończenia 18 roku życia a potem nagle stanie się zainteresowanym polityką, świadomym, aktywnym i głosującym obywatelem jest złudne. Głosowanie w wyborach jest w pewnym sensie nawykiem, taki nawyk się wyrabia poprzez samo głosowanie. Kolejną istotną kwestią jest to, że w Młodzi głosują uczestnicy poznają w praktyce zasady i znaczenie wyborów, a także podejmują - często po raz pierwszy - ważną aktywność obywatelską, jaką jest właśnie głosowanie. 

 

Video z happeningu przeprowadzonego w ramach Młodzi Głosują

 

Nie tylko głosowanie

To nieprawda, że jeden głos nie jest w stanie nic zmienić. Jeden głos to Twój wybór – od wybranego przez Ciebie kandydata lub kandydatki zależeć będą podejmowane w Parlamencie Europejskim  decyzje. Warto więc przyzwyczajać się do świadomego wybierania swoich przedstawicieli,  przygotować się do wyborów i zachęcać do tego innych organizując debaty, happeningi profrekwencyjne czy lekcje dotyczące uprawnień PE. Na takie działania zdecydowali się między innymi uczniowie i uczennice dwóch warszawskich szkół, które w akcji Młodzi Głosują biorą udział od wielu lat. 

Klasa 2f z XLVI LO ruszyła w teren z ciasteczkami „zagadkami” i przepytała mieszkańców i mieszkanki Targówka z ich wiedzy o Unii Europejskiej. Wyniki ankiety nie wyglądają najlepiej – tylko 1/4respondentów i respondentek wiedziała, kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wśród badanych 29% deklaruje, że nie pójdzie 25 maja do urny (głównie osoby w średnim wieku), 25% jeszcze się waha (prawie połowa tych osób to młodzi ludzie). Dlatego do tych dwóch grup wiekowych skierowany zostanie happening, który młodzi planują przeprowadzić w swojej okolicy – będą rozmawiać, zachęcać, przekonywać i informować!

Grupa z Technikum numer 7 stawia zaś na działania edukacyjne wśród szkolnych kolegów i koleżanek.  Nie są to jednak nudne zajęcia pełne teorii – gry, zabawy i burze mózgów również świetnie nadają się do przekazywania wiedzy. Rozdawane w czasie zajęć informatory na pewno pomogą utrwalić informacje i nie pozwolą zapomnieć o wyborach!.

 


Głosować, ale na kogo?

Młodzi ludzie nie stronią od rozmów o sprawach społecznych i polityce, ale często nie wiedzą gdzie szukać informacji o podstawowych mechanizmach demokracji czy działaniach kandydatów i kandydatek. Z pomocą przychodzi wiele inicjatyw zbierających takie dane, wśród nich Latarnik Wyborczy, Mam Prawo Wiedzieć czy Liga Młodych Wyborców (więcej informacji o nich znajdziecie już wkrótce na Działasz.pl).


Nie warto pozostawiać wyboru przypadkowi, nawet jeśli z racji wieku możecie teraz głosować tylko w szkolnych wyborach organizowanych w ramach Młodzi głosują. Świadome podejście do sprawy teraz zaprocentuje w przyszłości, chociażby większą pewnością, że stawiamy na kogoś, kto dobrze będzie reprezentował nasze interesy. Nasze, czyli również młodych. Dlatego to ważne, że młodzi głosują w całej Polsce. Zagłosuj i Ty!

 

Paula Langnerowicz