Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
26-03-2014
Czy społeczność akademicka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego świadomie i odpowiedzialnie podchodzi do życia w trakcie studiów? Po zakończeniu projektu „Odpowiedzialny Kampus” odpowiedź na pewno będzie twierdząca.
Dbanie o środowisko i nabywanie świadomości ekologicznej nie musi być nudne! Mogą się o tym przekonać uczestnicy i uczestniczki inicjatywy organizacji studenckich Enactus SGGW i IAAS Polska – Odpowiedzialny Kampus. W ciągu najbliższych trzech tygodni czekają na nich konkursy, pokazy filmów, warsztaty, prelekcje i specjalne wyzwania.
Rozruszajmy kampus!
Koordynatorką wydarzenia jest Magda Rogosz, studentka III roku logistyki na SGGW i członkini organizacji studenckiej IAAS Polska, która współpracuje z Programem Grantowym Ligi Odpowiedzialnego Biznesu. Jej celem było przede wszystkim zgarnięcie grantu na inicjatywę, która zaktywizuje studentów i pokaże, że kampus jest świetnym miejscem na rozwijanie różnych idei. Konkretny pomysł przyszedł później dzięki wsparciu grupy znajomych. - Po konsultacjach z kolegami rozpisałam wniosek i budżet. Udało nam się dostać grant, a sam projekt pochłonął nas dość głęboko, bo pierwotnie myśleliśmy tylko o 4 dniach, a poszerzyliśmy go do 3 tygodni – mówi Magda.
Nie trzeba przeprowadzać od razu wielkich rewolucji by zmienić swoje nawyki na bardziej świadome i odpowiedzialne. Źródło: Facebook
Moc atrakcji
Od 24 marca do 14 kwietnia na odwiedzających kampus SGGW czeka masa działań, które łączą dobrą zabawę z nabywaniem wiedzy w trzech obszarach: odpowiedzialne zakupy, odpowiedzialna konsumpcja, oszczędność surowców. Już w środę (25.03) odbędzie się Studencka Garażówka, w kolejnych dniach na uczestników i uczestniczki projektu czeka m.in. dyskusja połączona z pokazem filmowym prowadzona przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie, pokaz filmu „Świński interes” czy konkurs oszczędzania energii w akademikach. - Wszystkie informacje na bieżąco pojawiają się na naszym fanpage’u na fb. Warto śledzić zakładkę wydarzenia, gdzie dokładnie można zapoznać się z konkretami. Większość eventów ma miejsce w różnych częściach kampusu SGGW na ul. Nowoursynowskiej, ale jeśli spotkamy się z ciekawa akcją organizowana przez innych to także zachęcamy do brania w niej udziału – podpowiada koordynatorka.
Mnie niezwykle spodobał się pomysł zachęcania studentów i studentki do odpowiedzialności za środowisko w czasie gry miejskiej. I choć niewątpliwie przeznaczona jest ona dla osób pełnoletnich (nagrodą jest krata piwa) to sam pomysł jest świetną inspiracją do podejmowania podobnych przedsięwzięć (oczywiście bezalkoholowych) w Waszych szkołach! Sukces gwarantowany
W grupie siła
Projekt jest owocem współpracy dwóch organizacji studenckich i 15osobowej grupy roboczej. Każde spotkanie zespołu ma swój program i listę spraw, które poddawane są dyskusji. - Jesteśmy z różnych kierunków, różnych roczników więc zawsze wspólnie łatwiej jest coś wymyślić. Po takim spotkaniu piszemy krótkie podsumowanie i udostępniamy na naszej grupie facebookowej. Czasami spotykam się tylko z niektórymi osobami, które odpowiadają za jedną określoną rzecz. Dużą rolę odgrywa także komunikacja telefoniczna i internetowa – przyznaje Magda.
Odpowiedzialny kampus wspiera także liczna grupa partnerów, którzy są ekspertami w dziedzinie odpowiedzialności za siebie i środowisko, wspierają inicjatywę merytorycznie, finansowo i rzeczowo. Czy warto trudzić się w poszukiwaniu takiego wsparcia? Nasza rozmówczyni uważa, że tak. - Pozyskiwanie partnerów nie do końca jest może łatwe, bo wymaga zaangażowania czasu i pewnej elastyczności, jednak daje wiele satysfakcji i inspiracji.
Źródło: Facebook
Odpowiedzialny kampus, odpowiedzialna szkoła
Nie musicie czekać aż do czasu studiów z pogłębianiem swej wiedzy o odpowiedzialnej konsumpcji czy oszczędzaniu zasobów. Sami możecie zorganizować podobne wydarzenie i zmienić swoje szkoły! Wiele materiałów wspierających Was w tym działaniu znajdziecie na stronach programów CEO – Edukacji globalnej. Inspiracji szukajcie też na Działaszu. Powodzenia!
Paula Langnerowicz
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.