31-01-2014

Szkolny pokaz filmowy to świetna okazja do promowania tematu sprawiedliwego handlu. Dzięki poniższym wskazówkom i propozycjom będziesz mógł/mogła samodzielnie zorganizować taką akcję i nakłonić rówieśników do tego, by zdobywali informacje na temat produktów, które kupują.

 

Sprawiedliwy handel (ang. fair trade) to ruch społeczny wspierający rozwój ubogich krajów Globalnego Południa. Zapewnia producentom i producentkom godziwą zapłatę za wytwarzane produkty, gwarantuje niewykorzystywanie pracy dzieci (za: fairtrade.org.pl).

Wiąże się także ze świadomym podejmowaniem decyzji o tym, co zwykliśmy kupować, w oparciu o naszą wiedzę na temat źródła pochodzenia produktu oraz społecznych i ekologicznych konsekwencji jego wytworzenia. Aby rozpowszechnić ten temat możemy zorganizować w szkole pokaz filmowy.

 

Przedstaw swój projekt

Na początek potrzebujemy zgody władz szkoły. Wybierz się do gabinetu dyrekcji bądź sekretariatu i przedstaw swój pomysł (pomoże ci w tym nasza instrukcja Negocjacje z dyrekcją szkoły). Warto także poprosić jakiegoś nauczyciela, by zgodził się objąć opieką osoby uczestniczące w pokazie. Warto przedstawić projekt także reprezentacji Samorządu Uczniowskiego, gdyż jego przedstawiciele mogą pomóc nam w załatwieniu spraw organizacyjnych oraz wypromowaniu przedsięwzięcia.

 

Planowanie i organizacja

1. Musimy przemyśleć kwestie techniczne, tj. dostępne miejsce oraz potrzebny sprzęt multimedialny. Jeżeli szkoła nie ma warunków na zorganizowanie pokazu (odpowiedniej przestrzeni i sprzętu)  można zwrócić się do lokalnych instytucji np. domów kultury czy kin o wsparcie. Ważne jest, by wiedzieć, co mamy do dyspozycji i czy radzimy sobie z obsługą. W dniu pokazu należy przyjść znacznie wcześniej, by przetestować sprzęt (np. działanie rzutnika czy też siłę głosu).

2. Pomocne jest też ustalenie daty, która będzie odpowiadać jak największej ilości osób. Zadbajcie, by nie był to środek tygodnia, gdy większość ma zajęcia pozalekcyjne i jest pochłonięta szkołą. Może warto popytać kolegów i koleżanki, w jakie dni mają najwięcej czasu?

3. Dobrze jest znaleźć grupę, która chciałaby włączyć się w przygotowanie pokazu. Najlepiej zbudować niewielki zespół organizacyjny i wykonać harmonogram zadań, aby wiedzieć, kto, co i kiedy robi. Może pomóc Wam w tym wykres Gantta.

Masz problem ze skompletowaniem ekipy? Zajrzyj do naszej instrukcji sprawdź, jak włączać innych do swoich działań.

4. Niezwykle ważny jest też odpowiedni dobór filmów. Wiele ciekawych dokumentów można znaleźć w Internecie na platformach umożliwiających legalne oglądanie filmów, ale niewykluczona jest także wypożyczalnia płyt DVD. Jednak, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, musimy dowiedzieć się na jakiej licencji wypożyczane są nam filmy i czy dozwolone jest ich publiczne odtworzenie. Pracownik wypożyczalni pomoże nam w uregulowaniu kwestii prawnej np. sprzedając licencję.

 

Niech o nas mówią

Z naszym pokazem musimy dotrzeć do odpowiedniego grona uczniów i uczennic. Najlepiej przygotować plakaty, które będą przykuwać uwagę i jasno przedstawiać inicjatywę. Dobrze jest zadbać o to, by nasi rówieśnicy, których zachęciliśmy do przyjścia, przekazywali informacje dalej i zainteresowali swoich kolegów/koleżanki tematem. Warto w tym celu wykorzystać portale społecznościowe.

Możemy także zachęcić uczniów do przyjścia organizując konkurs z nagrodami łączącymi się z tematyką fair trade. Warto zapytać dyrekcję lub radę rodziców o możliwość przekazania niewielkiej kwoty z budżetu szkoły na ich zakupienie. Przykładowe produkty można obejrzeć tutaj.

 

Gdzie szukać filmów?

Poniżej prezentujemy propozycje filmowe o świadomej konsumpcji, ale zachęcamy też do wyszukiwania własnych pozycji. Sporo inspiracji znajdziecie na stronie programu Jeden świat - kluby filmowe, na własną rękę możecie też szukać na stronach www.kinoplex.gazeta.pl (polecamy filmy z kolekcji Festiwalu Watch Docs), www.iplex.pl (kolekcja planete+doc), www.ninateka.pl

Chiny w Kolorze Blue to film obrazujący pracę młodych kobiet w fabrykach produkujących jeansy. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jak wygląda życie w hotelu pracowniczym bez ciepłej wody oraz praca ze stawką 20 groszy za godzinę. Dostępny tutaj.

Nakarmimy świat przedstawia absurdalne praktyki wokół produkcji i dystrybucji żywności. Czy naprawdę tak trudno jest walczyć z głodem na świcie? Dostępny tutaj.

Banany! to historia sądowego procesu, w którym robotnicy z Nikaragui oskarżają wielki koncern o używanie niedozwolonych środków chemicznych wyrządzających ogromne szkody w ich społeczności. Dostępny tutaj.

 

Andrzej Słodyczka

fot. artykuł Ania Majcher i Karolina Jezierska