15-12-2013

Nie masz pomysłu na święta? Szukasz czegoś, co sprawi, że będą inne niż wszystkie poprzednie - głębokie, pełne ciepła i radości, tak po prostu wyjątkowe? Zorganizuj w swojej szkole/uczelni dzień ze świąteczną poezją. Urok świąt gwarantowany!

 

"Wiersze są dla ludzi wrażliwych, których nie można lekceważyć. Poezja kształtuje i budzi" - słowa poety ks. Jana Twardowskiego oddają moc poezji, która obecnie schodzi na boczny plan. Nie czytamy, choć warto. Poeci swoimi dziełami mogą wpłynąć na naszą mentalność, emocje i postrzeganie świata.  Wiersze to nie tylko słowa - w rożnych dziełach możemy odnaleźć refleksje poetów na temat świąt, odpowiedzi na trudne pytania, mogą nam też posłużyć jako wspaniałe życzenia dla bliskich. 

 

Choć Dzień Poezji dopiero 21 marca, już dziś weź sprawy w swoje ręce i zrób prezent innym na święta :)

 

Jak to zrobić? Jednym ze sposobów może być zebranie grupy osób chętnych do wcielenia się w jakiegoś słynnego poetę i zaprezentowanie jego twórczości - wyrecytowanie chociażby po jednym świątecznym utworze z jego zbioru. Ciekawie byłoby też zorganizować konkurs na najlepszą teatralną interpretację wiersza.  Można by tu było zaangażować koło teatralne działające w szkole, by zachęcić większą ilość osób do udziału w akcji-spektaklu, a następnie urządzić głosowanie na najlepszy utwór, który na pewno zapadnie w pamięć uczestnikom spotkania i przypomni się w czasie świąt.

Intersująca mogłoby być także wystawa poezji świątecznej (np. podobna do tej, która miała miejsce w Czytelni Naukowej nr VII w Warszawie) , w trakcie której uzdolnieni plastycznie i artystycznie mieliby szansę ujawnić swoje talenty. Inną opcją jest też wyjście na ulice, upodabniając się do poetów z różnych epok i odśpiewanie wierszy pod melodie kolęd. Przechodnie nie pozostaliby obojętni na tak oryginalne działanie.

Idąc dalej, akcja może przybrać charakter wieczoru poetyckiego, skierowanego do różnych grup wiekowych. Może krakowska Noc Poetów będzie dla Was zachętą? 

 

Kim się inspirować? Opcji jest wiele, a każdy na pewno odnajdzie poetę, którego słowa dotrą do niego i zainteresują. Różne epoki, różni twórcy - łączy ich jedno - piszą o świętach! Zajrzyj na jedną z wielu stron poświęconych wierszom bądź porozmawiaj z osobą uczącą j. polskiego w Twojej szkole i odnajdź siebie w ten magiczny czas!

 

Ela Ziarkowska

fot. CC BY applefight