Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
06-12-2013
Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych, poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży.
Tegoroczna, piętnasta już, edycja TEG odbywała się w dniach 16-24 listopada, pod hasłem „Wybierz zrównoważony styl życia!”. W akcję zaangażowały się różnego rodzaju instytucje edukacyjne z całej Polski. Swoje działania w ramach TEG prowadziły szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne, koła naukowe działające przy uniwersytetach i szkołach wyższych, biblioteki, organizacje pozarządowe, regionalne ośrodki debaty międzynarodowej. Grupie Zagranica – koordynującej tegoroczną edycję TEG w Polsce, zgłosiło swoje działania ok. 130 instytucji.
Akcja TEG prowadzona jest przede wszystkim z myślą o młodych ludziach. To właśnie młodzież oraz dzieci zostały zaangażowane w działania prowadzone przez szkoły. Co się działo w ramach działań szkolnych? Wystawy, konkursy plastyczne, gry (terenowe, planszowe, symulacyjne), warsztaty, pokazy filmów… - wszystko wokół tematyki edukacji globalnej i zrównoważonego stylu życia.
Wśród wydarzeń organizowanych przez poszczególne szkoły i angażujące ich społeczność (uczniów i nauczycieli, ale także rodziców), pojawiły się również inicjatywy skierowane do szerszej grupy odbiorców, pozwalające wyjść z działaniami na zewnątrz. Taką inicjatywą była m. in. gra terenowa Fair Train, w której organizację zaangażowało się kilka szkół ze Śląska. Gra przeprowadzona została nie po raz pierwszy – to już trzecia jej edycja. Tym razem drużyny szkolne rywalizowały ze sobą na terenie Parku Śląskiego. Ciekawymi wydarzeniami były również happeningi organizowane przez młodych ludzi w przestrzeni ich miejscowości. Taki happening odbył się np. w Kępnie, gdzie młodzi ludzie (uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1) wyszli na ulicę, aby informować mieszkańców swojej miejscowości o tym, skąd pochodzą towary, które kupują i uświadamiać ich, w jakich warunkach są produkowane.
W czasie TEG w szkołach odbywały się warsztaty organizowane przez organizacje pozarządowe zajmujące się edukacją globalną – np. Polską Akcję Humanitarną, Amnesty International, Chrześcijańską Służbę Charytatywną. Ale nie tylko do szkół organizacje kierowały swoje działania. W wielu miastach organizowane były wydarzenia otwarte: spotkania z ciekawymi osobami, warsztaty, pokazy filmów, w których mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani kwestiami globalnymi.
W niektórych wydarzeniach można było wziąć udział bez wychodzenia z domu. Wystawa Brudny Zysk, przygotowana przez Fundację Centrum CSR.PL - prezentująca warunki życia i pracy w krajach globalnego Południa, czy filmy edukacyjne Instytutu Wschodnich Inicjatyw – prezentujące wyzwania rozwojowe w krajach Azji Centralnej, udostępnione zostały w Internecie.
Według szacunków Grupy Zagranica odbiorcami działań w ramach TEG 2013 było ponad 23 tys. osób. Tych, którym w tym roku nie udało się zaangażować w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej zapraszamy do udziału w przyszłym roku. Póki co, zachęcamy do zapoznania się z relacjami z tegorocznych działań – informacje o wybranych wydarzeniach można znaleźć na stronie www.teg.edu.pl.
Koordynatorem Tygodnia Edukacji Globalnej w Polsce jest Grupa Zagranica - platforma organizacji pozarządowych działających w obszarze współpracy rozwojowej, wspierania demokracji, pomocy humanitarnej i edukacji globalnej.
Koordynacja Tygodnia Edukacji Globalnej jest współfinansowana ze środków Ministra Spraw Zagranicznych.
fot. slider - Zespół Szkół Prywatnych "Twoja Przyszłość" w Sosnowcu, artykuł - Gim nr 6 w Jaworznie
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.