Sterty papierów, krzesła z połamanymi nogami, plastikowe butelki, torebki foliowe i unosząca się nad nimi woń sprawiają, że takie miejsca omijamy z daleka. Dzikie wysypiska śmieci nie tylko odstraszają wyglądem. Przede wszystkim stanowią one poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Dlaczego? Ponieważ nie są niczym zabezpieczone. Dzięki temu w łatwy sposób toksyczne substancje  przedostają się do gleby i wody. Ale to nie wszystko - nielegalne wysypiska w lasach i na łąkach zmniejszają też tereny życia dzikich zwierząt i roślin. Należą również do obszarów o dużym ryzyku wybuchu pożaru, szczególnie jeśli chodzi o szklane butelki w czasie letnich upałów.

Napiszcie artykuł o dzikich wysypiskach śmieci w Waszej okolicy. Opublikujcie go w Strefie Młodych. Nie zapomnijcie także dać znać lokalnym władzom.

  1. Poszukajcie w swojej okolicy miejsc, gdzie znajdują się nielegalne składowiska śmieci. Możecie zapytać sąsiadów i znajomych, czy wiedzą o takich wysypiskach.
  2. Postarajcie się odwiedzić te miejsca. Zdjęcia wzbogacą wasze działania.
  3. Jakie informacje umieścić w artykule? Napiszcie, jakie skutki dla człowieka i środowiska ma tworzenie dzikich wysypisk śmieci. Pokażcie, jak wyglądają takie miejsca w waszej okolicy. Wspomnijcie o negatywnych rezultatach istnienia takich miejsca dla miejscowości. Możecie też sprawdzić, co myślą o dzikich wysypiskach sami mieszkańcy.
  4. Gotowy artykuł wyślijcie do strefy młodych. Opublikujcie go w szkolnej gazetce.
  5. Zebrane materiały o dzikich wysypiskach w okolicy warto też przekazać odpowiednim władzom – tylko wtedy istnieje szansa na to, że zostaną one usunięte. Umówcie się na rozmowę z lokalnymi władzami do spraw oczyszczania Waszej miejscowości. Zdjęcia i opisy takich wysypisk wzbogacą dyskusję i przekonają władze do działania. Warto podkreślić, jak ważna jest to sprawa nie tylko ze względów środowiskowych, ale także estetycznych.
  6. Nie zapomnijcie poinformować o akcji znajomych – może sami znają miejsca pełne śmieci. 

 

Zdjęcie: CC-BY stephuhnoids

 

Wróć do wszystkich działań