Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
05-11-2013
3 listopada ruszył serwis internetowy Jakzostackosmonauta.pl, na którym każdy bezpłatnie może zgłębić informacje o nowych i przyszłościowych zawodach.
Zdaniem realizatorek projektu, jest to duży krok w stronę poszerzenia wiedzy młodych ludzi o rozwijającym się polskim rynku pracy i – co za tym idzie – zmniejszenia fali bezrobocia wśród absolwentów szkół i uczelni w Polsce.
W maju tego roku ukończyłyśmy z Olą szkołę średnią, dlatego problemy, z którymi borykają się nasi rówieśnicy, są nam doskonale znane. Szkoła, w większości przypadków, przygotowuje do matury, zupełnie pomijając kwestie związane z dalszym etapem kształcenia młodych ludzi. W ten sposób, po otrzymaniu świadectwa dojrzałości, przyszli studenci pozostają sami ze swoją niewiedzą i brakiem znajomości polskiego rynku pracy. Za sprawą niżu demograficznego prawie każdy może dostać się na państwową uczelnię, jednak przypadkowy, intuicyjny i często związany z panującym trendem sposób wybierania kierunków powoduje, że pozornie dobry papierek może okazać się w przyszłości jedynie przepustką do krainy wiecznego bezrobocia – przekonuje Zuzanna Wiszowaty, koordynatorka projektu „Jak zostać kosmonautą?”
Na stronach serwisu znaleźć można opisy nowych i przyszłościowych zawodów, stworzone na podstawie sprawdzonych informacji, pochodzących głównie z opracowań wojewódzkich urzędów pracy. Aby wybrać najodpowiedniejszy z 75 zawodów, internauci mogą skorzystać z filtru umieszczonego w zakładce ‘lista zawodów’. Integralną częścią projektu są również wywiady z osobami pracującymi w danym zawodzie. Mają one przybliżyć młodym ludziom realia pracy w obcym dla nich środowisku, przybliżyć fakty i obalić mity dotyczące różnych branż.
Serwis powstał w ramach programu „Zorganizuj projekt społeczny. Choćby Dla Własnej Przyszłości” dla aktywnych społecznie licealistów, chcących zgłębiać swoją wiedzę o zarządzaniu projektami i wprowadzać własne idee w życie. Zespół, który tworzyłyśmy m.in. ja i Zuza zdobył stypendium, które umożliwiło nam pracę nad serwisem. Zaczęłyśmy tworzyć go razem tuż po zakończeniu egzaminów maturalnych. Wcześniej, w sierpniu 2012 roku założyłyśmy Fundację AKTYWIZJE, w ramach której zawieramy partnerstwa i zdobywamy nowe granty. Aby rozbudować serwis potrzeba nam funduszy na nakręcenie nowych wywiadów oraz wolontariuszy, którzy zechcą uczestniczyć w nagranich. Jesteśmy otwarte na współpracę, zarówno w obrębie tego projektu, jak i innych projektów społecznych. – zachęca Aleksandra Pędraszewska, współtwórczyni serwisu.
Patronem medialnym projektu jest portal Działasz.pl
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.