10-10-2013

Szkoła demokracji to innowacyjny pilotażowy projekt, którego celem jest zwiększenie udziału uczniów w podejmowaniu decyzji o szkolnych sprawach. Zapraszamy wszystkie szkoły biorące udział w akcji Samorządy mają głos!

 

Dlaczego współdecydowanie?

Doświadczenia CEO z pięciu lat prowadzenia programu Samorząd uczniowski pokazują, że jeśli chodzi o demokrację w szkole to wciąż największym problemem jest niskie zaangażowanie uczniów w sprawy szkoły - jak pokazuje nasz Raport dotyczący sytuacji SU większość uczniów deklaruje, że nie ma wpływu nawet na drobne rzeczy w swojej szkole, problemem jest kwestia toalet lub zasad ubierania się w szkole. Ponadto samorząd uczniowski jest w większości postrzegany jako wąska grupa osób stanowiąca jego władze - pozostali nie czują się częścią SU i w większości nie chcą się angażować w jego działania.

Jak pokazują doświadczenia szkół z Wielkiej Brytanii i Czech uczniowie, którym powierzono decydowanie czują sie bardziej odpowiedzialni za swoją szkołę i chętniej się angażują. Rówież w polskich szkołach konieczne jest umożliwienie uczniom podejmowania decyzji - wspólnie z nauczycielami i dyrekcją - o szkolnych sprawach - choćby były to kwestie drobne jak kolor ścian w szkole lub terminaż/tematyka imprez szkolnych. Dlatego zapraszamy do projektu Szkoła demokracji!

 

 

Zdajemy sobie sprawę, że zainicjowany przez nas proces jest skomplikowany i długotrwały i dlatego oferujemy szkołom, które zdecydują się przystapić do programu odpowiednie wsparcie - poza materiałami merytorycznymi osobiste wsparcie mentorki lub mentora - osoby doświadczonej we wprowadzaniu mechanizmów demokratycznych w szkołach. Rolą mentora będzie praca ze szkolnymi zespołami projektowymi - podczas 3 spotkań warsztatowych a także pomiedzy nimi - telefonicznie i mailowo.

 

Na czym polega projekt?

 

Jak się zgłosić?

Szkołę do udziału w projekcie zgłasza dyrektor/wicedyrektor lub opiekun samorządu uczniowskiego (za zgodą dyrektora) poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego do dnia 24 października 2013. W formularzu konieczne jest podanie danych osób biorących udział w projekcie (przedstawiciel dyrekcji, nauczyciel, uczeń) UWAGA: materiały i informacje dotyczące projektu będą wysyłane wyłącznie droga mailową dlatego optymalne jest podanie danych kontaktowych wszystkich członków zespołu projektowego a także uważne wpisywanie adresów email.

W kolejnym kroku CEO skontaktuje się telefonicznie z dyrektorem, żeby potwierdzić chęć udziału i wyjaśnić ewentualne wątpliwości dotycżące projektu. Do końca października do szkół zakwalifikowanych do udziału w projekcie zostanie przesłana informacja wraz z prośbą o odesłanie podpisanego przez dyrektora porozumienia o udziale, co będzie ostatecznym potwierdzeniem.

 

Dlaczego warto?

  • dzięki udziałowi w projekcie szkoły staną się miejscem bardziej przyjaznym uczniom;
  • uczniowie będą czuli większą łączność ze szkołą i odpowiedzialność za to, co się w niej dzieje;
  • dobrze funkcjonująca samorządność i mechanizmy współdecydowania to odciążenie dla dyrektora w zarządzaniu szkołą;
  • udział w procesach demokratycznych rozwija w uczniach postawę obywatelską, uczy ich współdziałania oraz dbania o swoje najbliższe otoczenie - teraz i w przyszłości;
  • samorząd uczniowski poprawi swoje funkcjonowanie i zaangażuje więcej uczniów do działania;
  • uczestnicy projektu nauczą się w praktyce przygotować i przeprowadzić partycypacyjny proces współdecydowania w swojej szkole;
  • Szkoła demokracji może być początkiem zmian w twojej szkole!
  • szkoły, które ukończą program otrzymają specjalny certyfikat, a wszyscy uczestnicy zaświadczenia imienne;

 

Kontakt

Wszelkich informacji dotyczących zgłoszeń oraz samego udziału w programie z przyjemnością udzielą Państwu koordynatorzy programu:

Michał Tragarz: michal.tragarz@ceo.org.pl
Barbara Modzelewska: barbara.modzelewska@ceo.org.pl

 

Michał Tragarz

Samorząd Uczniowski

 

Projekt realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.