chcesz planować i nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od analizy!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Czy wiecie, ile śmieci rocznie wyrzuca mieszkaniec Polski? Średnio 400 kilogramów! Co się dzieje z tak ogromną liczbą odpadów? Część z nich trafia po prostu na odpowiednio przygotowane wysypiska. Ale pozostałe śmieci trafiają na tzw. ,,dzikie” wysypiska, czyli miejsca, gdzie nielegalnie wyrzuca się odpady.
Nakręćcie film o wędrówce śmieci w waszej miejscowości. Pokażcie, jak w odpowiedni sposób należy pozbywać się odpadów. Sprawdźcie też, czy w okolicy nie znajdują się nielegalne wysypiska śmieci.
Nakręcenie filmu to nie lada wyzwanie! Wskazówki, jak to zrobić, znajdziecie na naszym portalu w dziale ,,Jak działać?” Zapoznajcie się też z instrukcją umieszczoną na stronie: http://www.ceo.org.pl/portal/atlas_materialy_doc?docId=42393.
Jak zebrać odpowiedni materiał? Dowiedzcie się, na czym polega prawidłowe utylizowanie śmieci. Znajdźcie informacje, dlaczego ,,dzikie” wysypiska są tak groźne dla środowiska naturalnego. Porozmawiajcie z pracownikami przedsiębiorstwa zajmującego się wywozem śmieci w waszej okolicy. Dowiedzcie się, jaki jest najlepszy sposób pozbywania się śmieci. Możecie przeprowadzić też krótką ankietę wśród sąsiadów i rodziny, gdzie znajdują się nielegalne składowiska odpadów.
Dlaczego tak ważne jest zdobycie odpowiedniego materiału? To proste! Dzięki temu wasz film będzie bogatszy o informacje obrazujące całą sytuację. A dobry komentarz w filmie dokumentalnym jest bardzo ważny.
Film już powstał. Czas na premierę! Zaprezentujcie swoje dzieło w szkole, świetlicy czy w domu kultury. Możecie też wrzucić film do Internetu. Pamiętajcie, żeby poprosić o zgodę na rozpowszechnianie filmu wszystkie osoby, które w nim występowały.
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.