Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Sikory, dzięcioły, niektóre sowy, tracze, wróble i wiele innych gatunków nazywane są dziuplakami. Dlaczego? Bo gnieżdżą się w różnego rodzaju dziuplach. Wykorzystują do tego szczeliny, różnego rodzaju zakamarki, wnęki skał i budynków. W związku z działalnością człowieka dziuplaki stały się jedną z najbardziej zagrożonych grup ptaków. Człowiek zniszczył wiele miejsc, które służyły tym ptakom do zakładania gniazd.
Ale możecie pomóc to naprawić. Wraz z nauczycielem/-ką techniki zbudujcie budkę lęgową dla ptaków.
Zbudowanie dobrej budki lęgowej wcale nie jest proste. Przede wszystkim zastanówcie się, jakiego lokatora oczekujecie w zbudowanej przez siebie od tego budce. Od tego zależy, jak będzie ona wyglądać i z czego będzie wykonana. Więcej informacji o rozmiarach budek dla poszczególnych gatunków, narzędziach, jakimi powinno się budować i materiałach do budowy budek, znajdziecie na stronie: http://www.mojeptaki.pl/egzotyczne/artykuly/budki/wymiary_wykonanie.html .
Budowanie budki lęgowej wiąże się z korzystaniem z ostrych narzędzi. Dlatego poproście o pomoc nauczyciela/-kę techniki w waszej szkole. może zorganizujecie warsztat, w którym wezmą udział zainteresowani uczniowie?
Gotowe skrzynki powieście w ogrodach lub na podwórku szkoły na drzewie. Kiedy pojawią się ptasi lokatorzy, wykorzystajcie tą szansę i zabawcie się w młodych ornitologów. To świetna okazja do obserwacji zwyczajów ptaków. Pamiętajcie, że obserwacje powinny być tak prowadzone, żeby nie niepokoić mieszkańców budki.
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.