06-05-2013

Artrecykling jest formą wykorzystania niepotrzebnych przedmiotów, która z każdym dniem zdobywa coraz większą popularność. Zapewne dlatego, że przy odrobinie wysiłku samemu można stworzyć rzeczy oryginalne, przydatne i na dodatek ładne!

 

Artrecykling nie ma konkretnej definicji czy przedziału, nie tyczą się go żadne granice. Nazywane jest tak przetwarzanie przedmiotów zbędnych w użyteczne lub tworzenie z nich dzieł sztuki. Jest to zjawisko na wskroś pozytywne – oprócz wykonywania tanim kosztem rzeczy niespotykanych i jedynych w swoim rodzaju, niwelujemy także ilość odpadów, które trafiają do środowiska!

 

Wiemy już czym jest artrecykling i dlaczego jest taki pożyteczny, ale jak się za to zabrać? Najlepszym źródłem pomysłów jest własna głowa oraz Internet. W przypadku tego drugiego wystarczy wpisać hasło „artrecykling” do wyszukiwarki i... voilà! Pomysłów bez liku znajdziesz na przykład na stronach takich jak ta. Biorąc pod uwagę pierwszą opcję, wystarczy się rozejrzeć. Weźmy przykładowo taki karton po soku. Jest to jeden z najbardziej problematycznych odpadów powstających w domu, ponieważ składa się z kilku warstw, co utrudnia jego przetworzenie. My zaś możemy go wykorzystać do wykonania zupełnie oryginalnego, pięknego portfela! Stare, podarte ubrania można za pomocą techniki wyplatania z kawałków tkanin zamienić w kolorowy dywanik czy torbę, a rozbite kafelki czy szkło mogą przemienić się w przecudną mozaikę, która udekoruje wnętrze naszego mieszkania.

 

Podaliśmy tylko propozycje. To co zrobisz i jak to wykonasz, zależy tylko i wyłącznie od twojej kreatywności i chęci do pracy. Zachęcamy do dzielenia się efektami na redakcyjnego maila – redakcja@dzialasz.ceo.org.pl.
 

Ola Borowiec

Zdjęcie: CC BY AushrineMarija, opr. Hubert Wasielewski