24-04-2013

Często np. przy osiedlowych śmietnikach leżą stare, zepsute lodówki, pralki, mikrofalówki, telewizory i inne sprzęty elektroniczne. Wiele osób uważa, że tego typu rzeczy to zwykłe śmieci. Niestety nie mają racji.

 

PO CO UTYLIZOWAĆ ?

Elektrośmieci zawierają niebezpieczne substancje, które wydobywają się z nich podczas rozkładu. Związki  te,  są bardzo niebezpieczne dla człowieka oraz środowiska.  W związku z tym, według ustawy z  29 lipca 2005 roku, za wyrzucanie elektrośmieci grozi kara grzywny - aż do 5000 złotych! Aby uniknąć płacenia tej kary, należy je utylizować! Proces ten jest bardzo korzystny dla środowiska. Polega on na demontażu i  usunięciu substancji toksycznych z uszkodzonego  lub starego sprzętu. Uzyskuje się w ten sposób wiele surowców nadających się do ponownego wykorzystania. Przyczynia się to do zmniejszenia zużycia surowców naturalnych oraz obniża koszty technologiczne.

 

CZYM SĄ ELEKTROŚMIECI?

Elektrośmieci dzielą się na kilka dużych grup. Są to:

  • Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego (przykładowo lodówka, pralka, zmywarka, mikrofalówka);
  • Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego (między innymi odkurzacz, toster, żelazko);
  • Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny (komputer, drukarka, telefon);
  • Sprzęt audiowizualny (radio, telewizor);
  • Sprzęt oświetleniowy;
  • Narzędzia elektryczne i elektroniczne z wyjątkiem wielkogabarytowych, określane stacjonarnymi narzędziami przemysłowymi, czyli wiertarka lub maszyna do szycia;
  • Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy (gry video i konsole, ale i również tradycyjna kolejka elektryczna);
  • Przyrządy medyczne, z wyjątkiem wszystkich wszczepianych i skażonych produktów;
  • Przyrządy do nadzoru i kontroli (czujniki dymu, termostaty)
  • Automaty do wydawania (np. automaty z żywnością, bankomaty).

 

GDZIE MAM JE ODDAĆ?

1. SKLEP

Często, gdy jakiś sprzęt zepsuje się, kupujemy  nowy. Przy okazji takiego zakupu, możemy oddać zniszczoną rzecz do sklepu, który zajmie się jego utylizacją. Niestety placówki handlowe  przyjmują  zwykle tylko ilość elektrośmieci zgodną z ilością zakupionych przez nas sprzętów. Jeżeli zamówisz dostawę towaru do domu, obsługa sklepu zabierze ze sobą Twój elektroodpad. Jeśli jednak sam odbierzesz zakup, prawdopodobnie będziesz musiał samodzielnie dostarczyć zepsutą rzecz.
 
2. GMINNE  I POWIATOWE PUNKTY ZBIÓRKI ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH 

Każda większa gmina posiada Punkty Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, do których mieszkańcy mogą  dostarczyć elektrośmieci. Przyjmują one dowolną ilość elektroodpadów, co więcej, całkowicie robią to za darmo. W Internecie możesz znaleźć mapkę takich punktów: http://www.auraeko.pl/mapa.htm. Wystarczy, że wybierzesz województwo oraz powiat, w którym mieszkasz i już będziesz wiedział, dokąd możesz się udać z elektrycznym problemem. Niestety w tym przypadku musisz zapewnić transport elektrośmieci do miejsca ich zbiórki.

3.  SKUPY ZŁOMU I FIRMY ZAJMUJĄCE SIĘ UTYLIZACJĄ ELEKTROŚMIECI

Elektroodpady możesz oddać również na skup złomu lub skorzystać z usług firmy zajmującej się ich wywozem oraz utylizacją. Takich miejsc oraz spółek jest bardzo wiele, jednak musisz pamiętać o tym, aby przed oddaniem w ich ręce swych elektrośmieci, sprawdzić czy są wpisane do Rejestru Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.  Jest to bardzo ważne, ponieważ  tylko zarejestrowane tam skupy złomu i firmy mają prawo do utylizowania tego typu odpadów i są przede wszystkim wiarygodne.  Jeżeli np. na stronie internetowej nie jest podana informacja o wpisie do Rejestru, poproś o potwierdzenie kompetencji danej placówki przez jej właściciela.

4.  SERWIS

Pracownicy serwisu mają obowiązek przyjąć od Ciebie elektrośmieci tylko w wypadku, gdy koszt naprawy danego sprzętu jest większy niż cena nowego towaru. Jednak wiele serwisów przyjmuje od klientów elektroodpady za drobną opłatą.

5. ZBIÓRKI

Możesz również poszukać w Internecie lub zapytać znajomych czy nie słyszeli o zbiórce zużytego sprzętu. Często uczniowie różnych szkół zajmują się gromadzeniem np. starych monitorów, komputerów czy telefonów komórkowych i samodzielnie zawożą je
w odpowiednie miejsce.

 

Mamy nadzieję, że dzięki Działaszowi wiesz już co robić z elektroodpadami i rozumiesz, że ich utylizacja w odpowiedni sposób jest bardzo ważna smiley

 

PAMIĘTAJ! 

Sprzęt, który oddajesz w którekolwiek z podanych miejsc, musi być kompletny! Źle zagospodarowane lub amatorsko zdemontowane elektrośmieci, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia!

 

    Karolina Jezierska

Korekta: Karolina Onufrowicz

Zdjęcie: CC BY Krisake, opr. Hubert Wasielewski