Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Masz w szkole problem, na przykład z nauczycielem albo innym uczniem? A może chcesz dowiedzieć się czy dana akcja jest zgodna z regulaminem szkoły i nie wiesz do kogo się zwrócić? Taką osobą jest szkolny rzecznik praw ucznia!
Zajmuje się on przede wszystkim przestrzeganiem oraz egzekwowaniem praw ucznia. Ponadto ma zwiększać świadomość prawną wśród uczniów i nauczycieli poprzez współpracę z władzami szkoły, władzami samorządowymi oraz instytucjami zajmującymi się kwestią praw ucznia. Może proponować uchwalenie nowych przepisów dotyczących uczniów albo zmianę tych wadliwych. Jest także organem rozstrzygającym konflikty między uczniami lub między uczniami a pracownikami szkoły.
Co zrobić, jeśli w twojej szkole nie ma rzecznika praw ucznia?
Należy go powołać!
Zacznijmy może od tego, że nie ma żadnego dokumentu, który określałby rolę, zadania i zasady mianowania rzecznika. Dlatego też w regulaminach tego organu jest pewien margines dowolności. Może on być dostosowany do konkretnych potrzeb danej placówki. Jeśli jednak taki urząd jest sprawowany, zasady jego funkcjonowania musi określać statut szkoły. Poza tym rzecznik musi przestrzegać praw ucznia umieszczonych w Konwencji Praw Dziecka z dnia 20 listopada 1989 roku oraz Ustawie o Systemie Oświaty z dnia 18 lutego 1991 roku.
Wróćmy jednak do powołania osoby, która pełniłaby taką funkcję. Pierwszym krokiem jest zasygnalizowanie potrzeby mianowania takiego organu. Może się to odbyć na wniosek Samorządu Uczniowskiego, dyrektora placówki lub grupy uczniów. Następnie musicie ustalić zarówno regulamin wyborów, jak i zasady funkcjonowania rzecznika.
Zacznijmy od kwestii wyborów. W porozumieniu z władzami szkoły należy ustalić:
W regulaminie zaś, z pewnością powinno znaleźć się:
To wszystko wymaga wymaga kompromisu między oczekiwaniami uczniów a możliwościami dyrekcji. Jest to zdecydowanie możliwe, wymaga tylko cierpliwości
A może w Twojej szkole rzecznik praw ucznia funkcjonuje w inny sposób? Albo masz inne propozycje dotyczące tego stanowiska? Podziel się nimi i napisz na adres: redakcja@działasz.pl
Ola Borowiec
korekta: Karolina Onufrowicz
Zdjęcie: CEO
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.