Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
27-03-2013
Zawitała do nas wiosna i pewnie wielu z Was zaczęło już planować wakacyjne wycieczki. Zastanówcie się, czy nie warto skusić się na przejazd nieszkodliwy dla środowiska naturalnego.
Poznajcie sposoby, które pozwolą Wam poruszać się po świecie ekologicznie. I nie chodzi tylko o nawyk korzystania z komunikacji miejskiej czy jazdę na rowerze. Słyszeliście o czymś takim jak „carpooling”?
1. Carpooling
To nic innego niż podwożenie. Aby znaleźć kogoś, kto byłby chętny do pomocy w przemierzaniu polskich i europejskich ulic czy autostrad, najlepiej zajrzeć na www.blablacar.pl. Tę opcję proponujemy jednak tylko pełnoletnim Działaszom. A co dla młodszych?
2. Zielone szlaki – „Greenways”
To trasy przeznaczone dla osób niezmotoryzowanych. Wszystkie szlaki na terenie Europy Środkowo-Wschodniej muszą spełniać takie warunki, jak m.in. ochrona przyrody i dziedzictwa kulturowego, zachęcanie ludzi do ruchu, korzystanie z lokalnych zasobów. Mapę sieci znajdziecie tutaj.
3. Znany i nieco zapomniany rower
Na pewno dobrze wpłynie na sylwetkę i samopoczucie, pozwoli uniknąć korków, a także w żaden sposób nie przyczyni się do zanieczyszczenia środowiska. Warto wyciągnąć swój pojazd z garażu, a jeśli go nie mamy – zainwestować w pojazd lub przyzwyczaić się do korzystania z miejskiej wypożyczalni. To świetna alternatywa dla poruszania się komunikacją miejską.
4. Dla wrażliwych na piękno
Chodzenie pieszo umożliwia dostrzeżenie wielu szczegółów naszego najbliższego otoczenia, niemożliwych do zauważenia w samochodzie czy autobusie. To także możliwość spokojnego doceniania chwili, a także nauka punktualności – przyzwyczajeni do poruszania się na czterech kółkach, musimy zmienić nawyki i wychodzić z domu dużo wcześniej, aby zdążyć na miejsce na czas.
Zmiana przyzwyczajeń wymaga od nas tylko odrobiny samodyscypliny, a dzięki temu możemy mieć własny wkład w ochronę przyrody. Jeśli czujecie przypływ ekologicznej mocy, wypróbujcie powyższe sposoby na bycie „eko” i wybierzcie najlepszy dla siebie. Do zdrowych zmian zachęcajcie znajomych! Pomysł na akcję związaną z propagowaniem ekologicznego transportu pojawił się już na Działaszu. Wystarczy zajrzeć tutaj.
Ania Dulny-Leszczyńska
korekta: Karolina Onufrowicz
zdjęcie: CC BY silicium, opr. Hubert Wasielewski
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.