27-03-2013

 

Zawitała do nas wiosna i pewnie wielu z Was zaczęło już planować wakacyjne wycieczki. Zastanówcie się, czy nie warto skusić się na przejazd nieszkodliwy dla środowiska naturalnego.

Poznajcie sposoby, które pozwolą Wam  poruszać się po świecie ekologicznie. I nie chodzi tylko o nawyk korzystania z komunikacji miejskiej czy jazdę na rowerze. Słyszeliście o czymś takim jak „carpooling”?

 

1. Carpooling

To nic innego niż podwożenie. Aby znaleźć kogoś, kto byłby chętny do pomocy w przemierzaniu polskich i europejskich ulic czy autostrad, najlepiej zajrzeć na www.blablacar.pl. Tę opcję proponujemy jednak tylko pełnoletnim Działaszom. A co dla młodszych?

 

2. Zielone szlaki – „Greenways”

To trasy przeznaczone dla osób niezmotoryzowanych. Wszystkie szlaki na terenie Europy Środkowo-Wschodniej muszą spełniać takie warunki, jak m.in. ochrona przyrody i dziedzictwa kulturowego, zachęcanie ludzi do ruchu, korzystanie z lokalnych zasobów. Mapę sieci znajdziecie tutaj.

 

3. Znany i nieco zapomniany rower

Na pewno dobrze wpłynie na sylwetkę i samopoczucie, pozwoli uniknąć korków, a także w żaden sposób nie przyczyni się do zanieczyszczenia środowiska. Warto wyciągnąć swój pojazd z garażu, a jeśli go nie mamy – zainwestować w pojazd lub przyzwyczaić się do korzystania z miejskiej wypożyczalni. To świetna alternatywa dla poruszania się komunikacją miejską.

 

4. Dla wrażliwych na piękno

Chodzenie pieszo umożliwia dostrzeżenie wielu szczegółów naszego najbliższego otoczenia, niemożliwych do zauważenia w samochodzie czy autobusie. To także możliwość spokojnego doceniania chwili, a także nauka punktualności – przyzwyczajeni do poruszania się na czterech kółkach, musimy zmienić nawyki i wychodzić z domu dużo wcześniej, aby zdążyć na miejsce na czas.

 

Zmiana przyzwyczajeń wymaga od nas tylko odrobiny samodyscypliny, a dzięki temu możemy mieć własny wkład w ochronę przyrody. Jeśli czujecie przypływ ekologicznej mocy, wypróbujcie powyższe sposoby na bycie „eko” i wybierzcie najlepszy dla siebie. Do zdrowych zmian zachęcajcie znajomych! Pomysł na akcję związaną z propagowaniem ekologicznego transportu pojawił się już na Działaszu. Wystarczy zajrzeć tutaj.

 

Ania Dulny-Leszczyńska 

korekta: Karolina Onufrowicz

zdjęcie: CC BY silicium, opr. Hubert Wasielewski