18-03-2013

Chcesz być eko? Zacznij od swoich czterech kątów, gdzie masz ogromne pole do popisu! Dzięki Działaszowi dowiesz się jak zaoszczędzić wodę, prąd i przy okazji pieniądze wink

WODA
Woda jest jedną z najpospolitszych substancji we Wszechświecie. Ziemia nie bez kozery nazywana jest potocznie planetą niebieską Aż 70,8% jej powierzchni stanowi woda. Niestety, tylko 1% tych wód nadaje się do użytku ludzi.

Na Ziemi ponad miliard ludzi ma utrudniony dostęp do wody, a 200 milionów cierpi z jej braku. Szacuje się, że co 15 sekund ktoś umiera z pragnienia.To ważny powód, by zacząć myśleć na co dzień ekologicznie, ale i też ekonomicznie. Używajmy wody z głową, a korzyści zauważymy zarówno dziś jak i w przyszłości, chroniąc naszą planetę.

OSZCZĘDZAMY WODĘ
Oszczędzanie wody trzeba zacząć od dziecinnie prostych czynności, które zupełnie nic nie kosztują.

 • Zakręcajmy wodę podczas szczotkowania zębów. Podczas mycia zębów woda z kranu płynie litrami, a czy potrzebnie? Zupełnie nie! Wystarczy odkręcić kurek tylko po to, aby wypłukać zęby lub nalać wody do kubeczka.
 • Spuszczajmy wodę w toalecie tylko, gdy jest to konieczne. Często spuszczamy wodę w WC gdy wrzucimy zużytą chusteczkę, papieros lub inny drobiazg. Tym sposobem marnujemy kilkanaście litrów wody dziennie. Od czego mamy kosz na śmieci?
 •  Pierzmy, gdy pralka jest pełna. Niekiedy wrzucamy parę rzeczy i włączamy pralkę. Błąd! Poczekajmy z włączeniem, aż bęben pralki będzie pełny.
 • Prysznic zamiast wanny. Biorąc prysznic oszczędzamy wodę! Wanna jest zdecydowanie nieekonomiczna (chociaż na pewno przyjemna). Jeśli nie potrafimy sobie odmówić długiej kąpieli, ograniczmy ją do jednej tygodniowo. Wskazówka dla tych, którzy nie posiadają prysznica: napełniajcie wannę tylko do 1/3 jej objętości.
 • Sprawdzajmy czy woda nigdzie nie kapie. Przezorny zawsze ubezpieczony wink

 

ENERGIA
„Tylko będąc świadomymi zużycia energii możemy je redukować w długiej perspektywie” (za: ista.pl). 100-watowa żarówka przetwarza tylko 5% energii w światło, a pozostałe 95% zostaje wykorzystanych niepotrzebnie na produkcję ciepła. Natomiast świetlówki kompaktowe przetwarzają 20-25% pobranej energii na iluminację, dzięki czemu możemy zaoszczędzić aż 80% wydatków na prąd. Czy wiesz, że gdybyś nieustanie krzyczał przez nieco ponad 8 lat wytworzyłbyś energię potrzebną do pogrzania filiżanki kawy? Teraz już wiesz jak ważna i wartościowa jest energia wytwarzana w naszym otoczeniu smiley Oto kilka rad, jak ją zaoszczędzić :

 • Gaśmy światło. Pewnie nie raz opuszczając jakieś pomieszczenia zapominałeś zgasić światła. Jednak gdy wychodzisz tylko na chwilę, nie musisz tego robić, gdyż najwięcej energii zużywa się poprzez ciągłe włączanie i wyłączanie (szczególnie przy żarówkach energooszczędnych).
 • Zaopatrzymy się w żarówki energooszczędne. Co prawda są droższe, ale zużywają około 80% mniej energii. Ich cena szybko się zwróci.
 • Nie zostawiaj sprzętów RTV na czuwaniu. To najgorszy błąd. Zużywamy mnóstwo energii na marne.
 • Nie zostawiaj w gniazdkach kabli zasilających po skończeniu ładowania. Nawet wtedy ładowarki pobierają niepotrzebną energię.
 • Jeśli masz zmywarkę: wykorzystaj w pełni jej pojemność. Tym samym oszczędzasz i energię i wodę.
 • Regularnie rozmrażaj lodówkę. Szron o grubości 3mm powoduje zwiększenie zużycia energii o 10%!
 • Wyłącz piekarnik kilka minut przed zakończeniem pieczenia i nie otwieraj go niepotrzebnie. Piekarnik będzie utrzymywał temperaturę bez pobierania prądu.
 • Podczas gotowania korzystaj z przykrywek. Zmniejszasz zużycie prądu o 15%.
 • Czyść kuchenkę elektryczną. Zalegający brud zaburza przepływ ciepła.
 • Sprawdź czy Twoje okna są szczelne. Nieszczelne okna to prawdziwe pożeracze energii w okresie grzewczym.

 

Przedstawiłam kilka prostych rad jak oszczędzić wodę i energię, jednak tylko od Was zależy czy wprowadzicie je w życie. Zapewniam, że dzięki nim zaoszczędzicie pieniądze i będziecie EKO z korzyścią dla świata!

NIECH EKOLOGIA BĘDZIE Z WAMI!

Anna Majcher

Zdjęcie: CC BY lyonlamb