20-02-2013

Zorganizuj w swojej szkole maraton filmów dotyczących praw człowieka. Spróbuj w ten sposób uświadomić  swoich kolegów i koleżanki  jak ważny jest to temat.

Organizacja maratonu filmowego nie jest trudnym zadaniem. Jest to jednak ciekawy sposób przedstawienia zagadnień i problemów związanych z prawami człowieka. Przekaz w takiej formie na pewno bardziej trafi do Twoich rówieśników niż tradycyjny wykład. Film może być także pretekstem do dyskusji o prawach człowieka.

Aby zorganizować maraton w szkole musisz mieć zgodę dyrekcji na przeprowadzenie takiego wydarzenia. Wybierz odpowiednią salę – taką, w której zmieści się dostatecznie dużo osób oraz w której nie będzie problemu z umiejscowieniem rzutnika i laptopa (i jeśli masz taką możliwość, ekranu projekcyjnego)  oraz zaciemnieniem pomieszczenia.  Zadbaj o rozwieszenie plakatów informujących o maratonie,  ogłoś datę i godzinę maratonu

w klasach, zorganizuj wydarzenia na facebooku.  Oczywiście ogłoś też tytuły, które zamierzasz wyświetlić.  My proponujemy filmy z tegorocznego festiwalu Watch Docs dostępne tutaj a także kolekcję Planete+ doc. Warto także pójść do wypożyczalni po takie pozycje jak:  „Hotel Ruanda”, „Życie za życie”,  „Królik po berlińsku”.

 

Ania Dulny - Leszczyńska

Korekta: Karolina Onufrowicz

Zdjęcie: CC BY miemo, opr. Hubert Wasielewski