07-02-2013

 

Prawa człowieka. Co wiesz na ich temat? Nawet jeśli niewiele, to z pewnością masz świadomość jednego - nie w każdym miejscu są one przestrzegane.

Z pewnością spotkałeś się z organizacją działającą na rzecz praw człowieka, Amnesty International. Jedną z jej najpopularniejszych form działania jest maraton pisania listów. Na czym to polega?

Maraton pisania listów, jest formą sprzeciwu wobec terroru zbrojnego, politycznego, społecznego. Na świecie jest wiele osób niesprawiedliwie więzionych, torturowanych lub krzywdzonych w jakikolwiek inny sposób. Ty możesz się temu przeciwstawić właśnie za pomocą listu. Piszesz do władz danego państwa, w wybranej sprawie. Myślisz – jeden list nic nie da. Masz racje. Jeden nie. Ale sto już może coś zdziałać.

Dlatego organizowane są maratony pisania listów. Możesz zorganizować go także Ty. Jak? To proste. Wyznasz termin, miejsce, kontaktujesz się z dyrekcją szkoły lub innymi władzami, z których wsparciem chcesz  przeprowadzić akcję. Przygotowujesz krótkie opisy postaci, które staną się bohaterami Twojego maratonu (znajdziesz je na stronie AI). Prosisz o dofinansowanie na znaczki i koperty. To wszystko.

Ostatnim krokiem jest zebranie do akcji chętnych ludzi. Mogą to być przyjaciele, znajomi, uczniowie ze szkoły, po prostu społeczność lokalna. Od Ciebie zależy, na jaką skalę chcesz przeprowadzić maraton.

Już wiesz jak zacząć. Teraz czekamy na Twoją relację!

 

Magdalena Szczerbaciuk