18-11-2012

Szósta lub siódma rano. Wstajecie, myjecie się, ubieracie i zjadacie śniadanie. Później pakujecie wszystkie niezbędne książki i zeszyty do torby lub plecaka i wychodzicie do szkoły.  Spędzacie tam kilka godzin, które poświęcacie na naukę, ale także na pogawędki ze znajomymi. Po zajęciach wracacie do domu. I tak mija kolejny, zwyczajny dzień.

Niestety, nie w każdym miejscu na świecie młodzież ma możliwość spędzania czasu w taki sposób. W wielu krajach Afryki (np. w Sudanie, Liberii czy Ugandzie) z powodu braku pieniędzy nie przestrzega się prawa dzieci do edukacji - nie buduje się szkół, nie kształci się kadry pedagogicznej co skutkuje tym, że młodzi ludzie nie mają warunków do nauki. Marzą oni o kolorowych mundurkach, podręcznikach, zeszytach oraz innych przyborach szkolnych. Szerzący się analfabetyzm i niski poziom wykształcenia znacznie zmniejszają szansę zdobycia pracy, pogłębiając biedę. Nauka w szkołach jest płatna i większości rodzin na nią nie stać.

 

Ale mamy dla Was dobrą wiadomość: możecie im pomóc!

 

Fundacja ”Usłyszeć Afrykę” wcieliła w życie projekt edukacyjny o nazwie „EKIROOTO” (co w języku luganda oznacza „marzenie”), który umożliwia osobom prywatnym, firmom a także szkołom wzięcie udziału w tworzeniu dzieciom z Ugandy warunków do nauki, poprzez finansowe wsparcie. Jeżeli zdecydujecie się pomóc któremuś z podopiecznych projektu, będziecie mogli pisać do niego listy, wysyłać swoje zdjęcia, a także otrzymywać jego fotografie i informacje o postępach w edukacji.  Potrzebne pieniądze możecie zebrać np. organizując w szkole koncert na którym wystąpią utalentowani muzycznie uczniowie, przeprowadzając kiermasz lub sprzedając na przerwach babeczki z nieprzygotowaniami na poszczególne lekcje.

 

Dokładne informacje znajdziecie na stronie fundacji: www.uslyszecafryke.org/strona,106,UGANDA---Ekirooto. Warto wziąć udział w tej akcji, ponieważ realizowanie dziecięcych marzeń jest szczytnym celem, a Wy nie tylko poczujecie ,iż spełnicie dobry uczynek, ale także że  do Waszej szkolnej społeczności dołączył jeszcze jeden, bardzo wyjątkowy uczeń.

 

 Karolina Jezierska

Zdjęcie: CC NC SA JP-Flanigan

 

Wróć do wszystkich artykułów z działu