07-11-2012

Idąc ulicami swojego miasta niejednokrotnie możemy dostrzec zapomniane, zaniedbane ślady historii. Każdego z nas boli ten widok, jednak samodzielnie boimy się bądź nie mamy motywacji, żeby cokolwiek zdziałać.

 

Skoro w pojedynkę nie da rady – warto zebrać kilka osób. Może być to samorząd uczniowski, klasa, drużyna harcerska, czy po prostu grupa przyjaciół. Wybierzcie się na spacer ulicami swojej miejscowości i znajdźcie coś, co wyjątkowo przykuje waszą uwagę, coś, co was wyjątkowo zaintryguje. Dowiedźcie się na temat tej historycznej pamiątki jak najwięcej i… zadbajcie o nią! Jeśli jest to pomnik, dopilnujcie, aby był zawsze wysprzątany, żeby paliły się znicze bądź leżały świeże kwiaty. Jeśli jest wyjątkowo zaniedbany, możecie napisać pismo do Urzędu o renowację obiektu.

 

Ponadto możecie poszerzać wiedzę lokalnej społeczności dotyczącą tego wydarzenia, postaci, obiektu. Zorganizujcie rajd tematyczny, konkurs wiedzy czy cykl spotkań. Zaadoptujcie ślady – ślady historii, bo to co one upamiętniają, ukształtowało naszą teraźniejszość. 

 

Magdalena Szczerbaciuk

Zdjęcie: CC BY-SA Anthony Shemmans, opr. Kacper Biaduń