07-11-2012

Żyjemy w dobie Internetu – XXI wieku. Dzisiaj w sieci możemy zrobić tak naprawdę wszystko! Kupić zakupy, porozmawiać ze znajomymi, zapłacić rachunki czy poczytać książkę. Możemy także pomagać.

 

W 2009 roku ktoś wpadł na pomysł połączenia wolontariatu z głównym trendem naszych czasów. Dzięki temu powstał pierwszy w naszym kraju portal poświęcony wolontariatowi w Internecie: www.e-wolontariat.pl. Na stronie możemy znaleźć bazę ofert dla e-wolontariuszy, opisy dobrych praktyk, artykuły i materiały promocyjne dotyczące pomocy w Sieci. W ramach współpracy z Europejskim Centrum Wolontariatu jest możliwość udziału w międzynarodowych sympozjach poświęconych aktualnościom ze świata wolontariatu, wizji przyszłości oraz tworzenia dokumentów strategicznych.

 

Może wydawać się to wszystko całkiem bez sensu, jednak dzięki temu poszerzamy swoją wiedzę, jak można wykorzystać nowoczesne technologie jako narzędzie aktywności społecznej, wspólnie tworzymy standardy e-wolontariatu, zmieniamy wizerunek Internetu, przeciwdziałamy cyber wykluczeniu oraz promujemy tę działalność wśród osób starszych, niepełnosprawnych i z przyczyn losowych pozostających większość swojego czasu w domu.

 

Ale co można robić? W zależności od zainteresowań – osoby dobrze czujące się w zakresie informatyki, mogą współpracować przy tworzeniu stron, osoby lingwistycznie uzdolnione – mogą tłumaczyć teksty, ponadto promocja działań, tworzenie i administrowanie forów (np. dotyczących uzależnień) i wiele, wiele innych… Baza e-wolontariatu jest bardzo bogata, więc nie zwlekaj, już dzisiaj zarejestruj się na www.e-wolontariat.pl i znajdź coś dla siebie. Pamiętaj, że Internet również może być narzędziem aktywności społecznej!

 

Magdalena Szczerbaciuk

zdjęcie: CC BY "PictureYouth", opr. Kacper Biaduń

 

Wróć do wszystkich działań