25-10-2012

Program CEO "Jeden świat - kluby filmowe" ma dla Was ciekawą propozycję. Przekażcie info swoim nauczycielom i namówcie ich na filmową lekcję o wydobyciu ropy w Delcie Nigru. 

 

Zachęcamy do zamówienia bezpłatnego pakietu edukacyjnego: filmu "Zatruty ogień" i materiałów do pracy z uczniami. Film można wykorzystać na lekcji lub w czasie zajęć pozalekcyjnych.


Na pakiet edukacyjny "Jeden świat" składają się:

  • film dokumentalny „Zatruty ogień” (reż. Lars Johansson, Nigeria, 2008, 27 min)
  • materiały, które pomogą zorganizować projekcję filmu,
  • informacje, które pozwolą merytorycznie przygotować się do przeprowadzenia dyskusji po filmie,
  • porady dotyczące realizacji projektu uczniowskiego na podstawie pakietu,
  • inspirację dla dodatkowych aktywności związanych z tematyką.

 

O filmie "Zatruty ogień"


Film nakręcony przez nigeryjskich aktywistów w ramach projektu medialnego Environmental Rights Action. Początkowo zbierany materiał był kręcony jako "wideo świadectwa" swego rodzaju zeznania świadków, które zebrane w całość miały być opublikowane w Internecie. Z czasem projekt ewaluaował i powstał film o jednym z najbardziej jaskrawych przypadków nieodpowiedzialnego prowadzenia interesów przez międzynarodowe korporacje w krajach globalnego Południa.

Delta Nigru to ósmy co do wielkości wydobycia region produkujący ropę. Tysiące kilometrów rur, którymi płynie ropa przecinają ziemię która od wieków należała i zapewniała byt jej mieszkańcom. Od czasu przybycia pierwszych firm wydobywających ropę minęło 50 lat. w tym czasie region znalazł się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie ( raport WWF).  W wyniku wycieków ropy z nieszczelnych instalacji, oraz nielegalnego spalania gazu tysiące hektarów ziemi (w tym ziemi rolnej, są zatrute nielegalne spalany gaz tworzy śmiertelną mieszankę toksyn które powodują opady kwaśnych deszczy, które niszczą zbiory i powodują głód.



Pakiet można wykorzystać w szkole na wiele sposobów:

  • wykorzystać na zajęciach wiedzy o społeczeństwie, biologii lub godziny wychowawczej
  • rozpocząć projekcję realizację projektu uczniowskiego dotyczącego wykrozystania zasobów naturalnych
  • zorganizować projekcję w czasie Tygodnia Edukacji Globalnej (19-25 listopada 2012).

 

 


Dla osób, które wyślą do nas relację ze zorganizowanej projekcji (na adres marta.sykut@ceo.org.pl), dyskusji lub innych aktywności zrealizowanych na podstawie otrzymanych materiałów, mamy ofertę dodatkową, m.in. materiały edukacyjne, pakiety filmowe lub możliwość przeprowadzenia warsztatu w Państwa szkole przez jednego z naszych animatorów podczas Tygodnia Edukacji Globalnej.

 

 

 

Wróć do wszystkich aktualności