24-10-2012

MAM Forum Pismaków to największy i najstarszy w Polsce konkurs gazetek i mediów szkolnych. Zapoczątkowany w roku 1996 w Wałbrzychu przez nauczycielkę języka polskiego Elżbietę Surę, po kilku edycjach lokalnych został w roku 2001 przekształcony w konkurs ogólnopolski. Od roku 2009 organizatorem konkursu jest Fundacja Nowe Media. 

 

Jury, w którego pracach brali udział znakomici fachowcy w dziedzinie mediów (m.in. dr Katarzyna Bocheńska-Włostowska i dr Krzysztof Lewandowski z WSUS, czy dziennikarze Iwona Bucka i Paweł Sito), ma co roku niezwykle trudne zadanie, gdyż młodzieżowe redakcje nadsyłają na konkurs dziesiątki prac, a konkurencja jest silna. Są one oceniane w różnych kategoriach wiekowych: od szkół podstawowych, przez gimnazjalne do ponadgimnazjalnych.

 

W czasie szesnastu edycji ocenione zostało ponad 1500 publikacji przysłanych przez ponad 160 redakcji. Były to materiały różnego typu: od klasycznych gazetek papierowych, przez multimedialne publikacje na platformie Qmam System aż po strony internetowe i materiały wideo. Indywidualne nagrody otrzymało ponad 300 osób. Finał konkursu to nie tylko gala i wręczenie nagród. To także warsztaty dziennikarskie i spotkania z osobami znaczącymi w świecie mediów i życiu publicznym. Forum Pismaków gościło do tej pory m.in.: pisarkę Katarzynę Grocholę, aktorkę Grażynę Wolszczak, dziennikarkę radiową i założycielkę radia RMF oraz Fundacji Nowe Media Aleksandrę Zieleniewską, reportera Dariusza Rosiaka, dziennikarza muzycznego i kulturalnego Pawła Sito, dziennikarza i byłego prezesa Polskiej Agencji Prasowej Roberta Bogdańskiego, czy dziennikarza i szefa Centrum Monitoringu Wolności Prasy Wiktora Świetlika.

 

Tegoroczna, 18. edycja będzie przełomowa. Finał konkursu został przeniesiony do Gdyni, gdzie odbędą się warsztaty i gala finałowa, w czasie której wystąpi Gdyńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Piotra Oleksiaka. W przygotowanie finału zaangażowały się już takie organizacje jak: Against Gravity (dystrybutor filmów dokumentalnych, organizator Planet Doc Festival), Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Narodowy Instytut Audiowizualny, czy redakcja Komputer Świat. Patronat objęło Cogito, Victor Gimnazjalista, Działasz.pl i Polis - stowarzyszenie młodych dziennikarzy. 

 

Jak co roku, od 18 lat, interesują nas ciekawe historie w dobrym wydaniu. Czekamy na materiały o ludziach twórczych, przedsiębiorczych, zaangażowanych. Rozejrzyj się dookoła, poszukaj rzeczy małych i wielkich, które dzięki ludzkiej kreatywności stały się warte uwagi innych. Opisz je, pokaż na zdjęciu lub sfilmuj i przyjedź do Gdyni świętować wspólnie 18-tkę MAM Forum Pismaków. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.forumpismakow.pl

 

Zdjęcie: Agnieszka Ostrowska

 

Wróć do wszystkich aktualności