Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
05-10-2012
Tam gdzie jest grupa ludzi, która wspólnie działa, zawsze musi pojawić się i lider. Zostanie wybrany przez grupę albo też naturalnie wyłoni się sam, ale wcześniej, czy później pojawić się musi. Potrzebny jest w samorządzie uczniowskim, nieformalnej grupie młodzieży, szkolnej gazecie, czy innej młodzieżowej „aktywnej” organizacji.
1. Kim jest lider?
Osobą, która w taki sposób potrafi pokierować grupą i pracą, że wszystko jest na swoim miejscu: każdy wie, jakie jest jego zadanie i jak je wykonać, działania przynoszą pozytywne efekty, a ludzie są usatysfakcjonowani. Lider jest „motywatorem”, nieodczuwanym przez grupę kontrolerem, koordynatorem, czasami też krytykiem, jednak potrafi łączyć te role w sposób ujmujący - przy okazji integruje grupę. No tak, brzmi to trochę bajkowo, może nawet aż za bardzo, ale tak właśnie powinien działać lider.
Skąd biorą się liderzy? Najczęściej wyłaniają się sami, bo potrafią obserwować to, co dzieje się dookoła nich. Nagle coś przestaje się im podobać, wyciągają z tego wnioski i starają się to zmienić. W międzyczasie pokonują przeszkody. Poszerzają swoje kontakty, nawiązują współpracę z przeróżnymi podmiotami. Uczą się, zdobywają doświadczenia i walczą o to, co sobie założyli.
2. Liderska cechomania - czyli przepis na lidera
No cóż, tych składników jest bardzo wiele.
3. Misja: Lider idealny!
Chcesz zostać liderem idealnym?
Jeżeli chciałbyś poznać młodych liderów z całej Polski, którzy działają w różnych dziedzinach, koniecznie odwiedź mapę liderów na naszej stronie: www.dzialasz.ceo.org.pl/kto-dziala-mapa.
Możesz śmiało do nich napisać, jeżeli chciałbyś o coś zapytać lub nawiązać z nimi współpracę!
Mi pozostaje życzyć Wam, choć to bardzo trudne, by udało się Wam zostać liderami idealnymi.
Magdalena Sobczuk
Zdjęcie: CC BY bethel1113, opr. Hubert Wasielewski
Instrukcja oparta została o „Zeszyt lidera i liderki” - materiał pomocniczy Letniego Laboratorium Liderówka.
Wróć do wszystkich instrukcji z działu
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.