05-10-2012

Tam gdzie jest grupa ludzi, która wspólnie działa, zawsze musi pojawić się i lider. Zostanie wybrany przez grupę albo też naturalnie wyłoni się sam, ale wcześniej, czy później pojawić się musi. Potrzebny jest w samorządzie uczniowskim, nieformalnej grupie młodzieży, szkolnej gazecie, czy innej młodzieżowej „aktywnej” organizacji.

 

1. Kim jest lider?

Osobą, która w taki sposób potrafi pokierować grupą i pracą, że wszystko jest na swoim miejscu: każdy wie, jakie jest jego zadanie i jak je wykonać, działania przynoszą pozytywne efekty, a ludzie są usatysfakcjonowani. Lider jest „motywatorem”, nieodczuwanym przez grupę kontrolerem, koordynatorem, czasami też krytykiem, jednak potrafi łączyć te role w sposób ujmujący - przy okazji integruje grupę. No tak, brzmi to trochę bajkowo, może nawet aż za bardzo, ale tak właśnie powinien działać lider.

Skąd biorą się liderzy? Najczęściej wyłaniają się sami, bo potrafią obserwować to, co dzieje się dookoła nich. Nagle coś przestaje się im podobać, wyciągają z tego wnioski i starają się to zmienić. W międzyczasie pokonują przeszkody. Poszerzają swoje kontakty, nawiązują współpracę z przeróżnymi podmiotami. Uczą się, zdobywają doświadczenia i walczą o to, co sobie założyli.

 

2. Liderska cechomania - czyli przepis na lidera

No cóż, tych składników jest bardzo wiele.

  • Charyzma - to ona pozwala być liderowi unikalnym, jedynym w swoim rodzaju, sprawia, że budzi on zarówno szacunek jak i zaufanie. Naturalnie pozwala się ona mu wyróżnić, przyciągnąć uwagę innych.
  • „Czytanie środowiska” - lider patrzy krytycznie na swoje środowisko i chce je naprawiać. Wyciąga wnioski, które analizuje i przemienia na działania, aby zamieniać szarą rzeczywistość na piękny, lepszy i kolorowy świat.  
  • Odwaga - nie boi się wyzwań, wręcz przeciwnie - przyjmuje je z zadowoleniem. Potrafi podjąć ryzyko, przeciwstawić się większości, kiedy wie, że ma rację (wyczuwa intuicyjnie co jest dobre dla grupy i projektu), a także podjąć kontrowersyjne decyzje. Nie są dla nie go problemem rozmowy i negocjacje z „wyżej postawionymi” dorosłymi.
  • Konsekwencja - zawsze pamięta o celu.
  • Zdecydowanie i odpowiedzialność - intuicyjnie wie jak postąpić, potrafi znaleźć najlepsze rozwiązanie nawet, kiedy pojawiają się problemy, a nawet, jeżeli się wacha, umie pojąć błyskawiczną decyzję i wziąć na siebie odpowiedzialność za działanie.
  • Znajomość własnej osobowości - zna swoje mocne i słabe strony, co lepiej pozwala mu na pracę z innymi i kierowanie projektem i grupą.
  • Umiejętności interpersonalne - wie jak postępować z ludźmi, jak z nimi pracować. Zna typy osobowości i umie dopasować do każdego współpracownika inny, odpowiedni dla niego, sposób pracy. Jest bardzo elastyczny.
  • Umiejętności komunikacyjne - przyciąga do siebie współpracowników. Potrafi być empatyczny i wrażliwy, ale przy tym nie jest zbyt „miękki”.  Daje dojść każdemu do głosu, potrafi zmotywować, nagrodzić, a także czasami skrytykować za błędy. Musi umieć również docierać do ludzi i podmiotów spoza grupy, dobrze ją reprezentując, co pozwala dobrze zaprezentować projekt poza grupą docelową.
  • Docenianie konstruktywnej krytyki - nie odbiera jej jako atak, ale jako dobrą radę - coś pozytywnego, budującego.
  • Doświadczenie - to przychodzi z czasem.

 

3. Misja: Lider idealny!

Chcesz zostać liderem idealnym?

  • Bierz udział w warsztatach, szkoleniach, kursach! To świetne przygotowanie do działania.  
  • Słuchaj rad bardziej doświadczonych od Ciebie, sam o nie zabiegaj. Aktywiści z dużym stażem są ogromną skarbnicą wiedzy. Warto wydobywać od nich cenne wskazówki.
  • Intensywnie pracuj nad sobą, słuchaj krytyki, analizuj swoje sukcesy i błędy, wyciągaj z nich wnioski.
  • Bierz udział w przygotowanych przez innych przedsięwzięciach – jest to świetny sposób na uczenie się na czyimś doświadczeniu. (Zawsze lepiej uczyć się przecież na czyichś błędach niż na własnych. :)) Organizuj własne przedsięwzięcia - tym najbardziej wzbogacisz swój liderski warsztat.  

 

Jeżeli chciałbyś poznać młodych liderów z całej Polski, którzy działają w różnych dziedzinach, koniecznie odwiedź mapę liderów na naszej stronie: www.dzialasz.ceo.org.pl/kto-dziala-mapa.

Możesz śmiało do nich napisać, jeżeli chciałbyś o coś zapytać lub nawiązać z nimi współpracę! wink

 

Mi pozostaje życzyć Wam, choć to bardzo trudne, by udało się Wam zostać liderami idealnymi.

 

Magdalena Sobczuk

Zdjęcie: CC BY bethel1113, opr. Hubert Wasielewski

 

Instrukcja oparta została o „Zeszyt lidera i liderki” - materiał pomocniczy Letniego Laboratorium Liderówka.

 

Wróć do wszystkich instrukcji z działu