Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
04-10-2012
Chcesz rozruszać swój samorząd i nie wiesz od czego zacząć? Masz ochotę na nowe wyzwania i nie boisz się aktywnego działania? Jeśli jesteś uczniem lub uczennicą gimnazjum lub szkoły gimnazjalnej – zapraszamy Cię do udziału w kursie Aktywny samorząd uczniowski!
Celem kursu jest poprawa funkcjonowania samorządów uczniowskich w polskich szkołach – sprawienie, żeby samorząd uczniowski był instytucją angażującą wszystkich uczniów w życie szkoły oraz poprawa jakości działań prowadzonych przez samorządy.
Na czym polega udział w kursie?
Kurs jest prowadzony przez Internet. Uczestnicy logują się na platformie, na której umieszczane będą materiały. Kurs trwa od listopada do kwietnia i jest podzielony na 6 modułów. W każdym module uczestnicy otrzymują materiał teoretyczny oraz mają do wykonania zadanie praktyczne w szkole. Podsumowaniem każdego modułu jest sprawozdanie pisane prze uczestnika. Przez cały okres kursu uczestnicy pracują z indywidualną mentorką lub mentorem – osobą doświadczoną w prowadzeniu projektów samorządu uczniowskiego oraz innych działaniach społecznych. Zadaniem mentorki/a jest udzielanie bieżącego wsparcia uczestnikom, utrzymywanie kontaktu poprzez maile oraz platformę oraz zatwierdzanie sprawozdań. Do ukończenia kursu konieczne jest opublikowanie kompletu sprawozdań i ich zaakceptowanie przez mentorkę/a.
Jaka jest tematyka poszczególnych modułów?
W kolejnych modułach uczestnicy zapoznają się z następującą tematyką:
1. Wprowadzenie do kursu i platformy.
2. Czym jest samorząd uczniowski?
3. Komunikacja w grupie i ze społecznością szkolną.
4. Cele i plan działania władz samorządu.
5. Sojusznicy samorządu wewnątrz i na zewnątrz szkoły.
6. Ewaluacja działań i kierunki rozwoju na przyszłość.
Kto może wziąć udział w kursie?
Do udziału w kursie zapraszamy uczniów i uczennice gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy są zainteresowani aktywnością społeczną, w szczególności w ramach samorządu uczniowskiego.
UWAGA: udział w kursie wymaga poświęcenia min. 2-3 godzin tygodniowo na zapoznanie się z materiałem i realizację zadań. Potrzebny czas może być większy - w zależności od specyfiki wykonywanych działań! |
Prosimy również o podanie danych nauczyciela wspierającego - jest to zalecane, ponieważ część zadań praktycznych będzie do wykonania na terenie szkoły i wsparcie nauczyciela będzie bardzo przydatne.
Michał Tragarz
Wróć do wszystkich aktualności
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.