Portret użytkownika Michał Tragarz

 

1. Jak zorganizować pokaz filmu?

Chciał(a)byś zorganizować pokaz filmów a nie wiesz jak się do tego zabrać? Tutaj znajdziesz niezbędne wskazówki, jak taki pokaz zorganizować, wypromować i uatrakcyjnić. Dowiesz się też, kogo warto zaprosić do udziału w akcji i jak zorganizować zespół, z którym będziesz realizować całe działanie.

2. Zespół

Pokaz warto organizować w kilka osób. Zastanów się, kto może ci pomóc. Zapytaj kolegów ze szkoły, przyjaciół.

3. Pomysł na film

Może macie już pomysł na film, jeśli nie, warto zastanowić się co chcecie pokazać, jaki temat was intryguje? Możecie zrobić w grupie burzę mózgów i potem wybrać tematy, które są najciekawsze dla większości z was.

4. Skąd wziąć film?

To wiecie doskonale. Warto sprawdzić www.iplex.pl, a jeśli interesują was dokumenty także www.alterkino.org. Filmy można także zamówić w filmotece programu Patrz i zmieniaj. Ponadto w każdej szkole gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej jest dostępny pakiet Filmoteki szkolnej, a tam zestaw 55 filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji.

5. Miejsce pokazu

Pokaz filmowy najłatwiej zorganizować w szkole. Potrzebujecie wtedy zgody dyrektora/dyrektorki. Często będziecie też potrzebowali nauczyciela jako opiekuna. Warto najpierw znaleźć opiekuna i z nim iść do dyrekcji.

Co warto wtedy ustalić?

  • Z jakiego sprzętu znajdującego się w szkole będziecie mogli korzystać
    (rzutnik multimedialny czy odtwarzacz DVD, nagłośnienie, laptop).
  • Gdzie odbędzie się pokaz, jak rezerwować salę.
  • Kto będzie odpowiedzialny za salę.
  • W jaki inny sposób szkoła może wam pomóc.

6. Dzień i godzina pokazu

Warto wybrać dzień i godzinę pokazu tak, by jak najwięcej osób mogło się na nim pojawić. W zależności od miejsca warto wziąć uwagę, czy wasi znajomi dojeżdżają do szkoły spoza miejscowości, czy danego dnia nie dzieje się inna impreza. O dokładnym terminie pokazu powinniście porozmawiać z nauczycielem – opiekunem i upewnić się, że w tym terminie wolna jest sala i sprzęt.

7. Gość specjalny

Pomyślcie o zaproszeniu gościa specjalnego, który wniesie coś ciekawego do dyskusji, wyjaśni trudniejsze fragmenty filmu lub zainspiruje do dyskusji.

8. Przygotowanie do dyskusji

Dyskusja po filmie pozwoli widzom lepiej go zrozumieć i uatrakcyjni wasze wydarzenie. Żeby się do niej przygotować warto byście obejrzeli film przed oficjalnym pokazem. Po obejrzeniu filmu we własnym gronie wymyślcie pytania, które otworzą dyskusję i będą wprowadzały kolejne wątki. Jeśli chcecie by wasz pokaz miał też charakter informacyjny możecie też zebrać dodatkowe informacje o temacie filmu i wymyślić jak je zaprezentować widzom.

9. Promocja pokazu

Pokaz nie wyjdzie bez publiczności, ludzie muszą dowiedzieć się o waszej inicjatywie. Sposobów na promocję jest wiele:

  • plakat,
  • audycja w radiowęźle,
  • artykuł w gazetce szkolnej,
  • zaproszenie mailingowe. 

... to pole do popisu dla waszej kreatywności. Pamiętajcie, że nie musicie ograniczać się do jednego sposobu. W każdej informacji powinniście umieścić – datę, godzinę, numer sali, w której odbędzie się pokaz, tytuł filmu i coś, co zachęci potencjalnych widzów.

10. Sprawny sprzęt

Przed samym pokazem warto pamiętać o kilku drobnych szczegółach, które wydają się nieistotne, gdy są zapewnione, lecz gdy ich nie ma, ich brak doskwiera:

  • działający i sprawdzony wcześniej sprzęt do odtworzenia filmu,
  • podłączone głośniki,
  • kable, przedłużacze,
  • klucz do sali (wcześniej zarezerwowanej) ... 

11. Pokaz

Przed samym pokazem warto podzielić się zadaniami – ustalić kto wita gości, kto wprowadza temat, kto rozpoczyna dyskusję, kto ją podsumowuje, kto zajmie się gościem, kto dba o rzutnik i głośniki.

12. Podsumowanie pokazu

Dobrze jest się spotkać w zespole i porozmawiać o tym, co się udało, z czego jesteście zadowoleni, a co warto byłoby ulepszyć, jeśli zdecydowalibyście się na organizację następnego pokazu.

 

Materiał powstał w ramach dofinansowania przyznanego przez Fundację Bre Banku.

(Zdjęcie: CC BY philld, opr. Kacper Biaduń)