Pewnego pięknego dnia wpadła ci do głowy wizja. I tak sobie w niej siedzi, a ty czujesz, że musisz jak najszybciej coś z nią zrobić. Zaczynasz wymyślać, planować i tworzyć. Jesteś podekscytowany i wierzysz, że się uda, ale w pewnym momencie stwierdzasz, że nie zrobisz niczego bez funduszy. Jeżeli tak właśnie jest, koniecznie przeczytaj tę instrukcję! Powinna ona pomóc ci rozwiązać odwieczny problem aktywistów związany z finansowaniem swoich działań.

  

Czym jest grant?

Grant jest wsparciem finansowym, które można otrzymać na realizację konkretnego celu lub zadania. Grantodawcami są najczęściej instytucje państwowe, organizacje międzynarodowe, fundacje i stowarzyszenia, a także firmy, które organizują konkursy grantowe. Polegają one na wypełnieniu przez potencjalnego beneficjenta (podmiotu, na którego konto zostają przelane pieniądze) wniosku, w którym opisuje on, na co dokładnie wyda pieniądze.

 

W jaki sposób młodzież może otrzymać dofinansowanie?

  1. Możecie założyć nieformalną grupę młodzieży i wnioskować o granty przy wsparciu organizacji formalnej, np. organizacji pozarządowej. Wtedy to wy jesteście oficjalnym wnioskodawcą, a organizacja was wspierająca użycza wam swojego konta i pomaga w sprawach formalnych. Niestety nie w każdym programie można ubiegać się o fundusze w ten sposób.
  2. Co więc jeśli w wybranym przez nas programie grantowym nieformalne grupy młodzieży nie mogą uzyskać funduszy?  Zawsze możecie udać się wtedy do jakiejś organizacji pozarządowej, bo to właśnie do nich skierowanych jest najwięcej konkursów grantowych i w ramach współpracy złożyć wniosek jako taka organizacja. Takie rozwiązanie ma jednak swoje plusy i minusy.

 

Programy grantowe

  • Młodzież w działaniu to program Komisji Europejskiej, który pomaga zrealizować mnóstwo różnego rodzaju projektów od lokanych, poprzez krajowe, kończąc na międzynarodowych. na którego temat możecie przeczytać więcej w działaszowym artykule: http://dzialasz.ceo.org.pl/node/251 oraz na stronie internetowej programu:  www.mlodziez.org.pl
  • Make a connection - przyłącz się! to z kolei program grantowy, który stworzony został przez firmę Nokia i Międzynarodową Fundację Młodzieży. Pozwala on realizować młodzieży projekty na rzecz jej społeczności lokalnej. Więcej szczegółów można dowiedzieć się ze strony internetowej projektu: www.makeaconnection.pl.
  • Działaj lokalnie to jeden z programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który pozwala na nawiązywanie współpracy pomiędzy mieszkańcami małych miejscowości. Dodatkowych informacji o nim można szukać na stronie internetowej: www.dzialajlokalnie.pl.
  • Równać szanse to kolejny z programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który skierowany jest do młodzieży ze wsi i małych miast. Więcej przeczytać można na stronie internetowej: www.rownacszanse.pl.
  • Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży to program, którego celem jest budowanie przyjaznych stosunków pomiędzy obydwoma krajami. W jego ramach można dofinansować przeróżne działania. Dodatkowych informacji można szukać na stronie: www.plf.org.pl.
  • Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży to program finansujący wszelkie projekty polsko-niemieckie. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.pnwm.org.

To tylko nieliczne z programów, w których można pozyskać dofinansowanie na swoje działania. Jest ich więcej, możecie przeczytać o nich na przykład na www.ngo.pl - portalu polskich organizacji pozarządowych. Miejcie oczy szeroko otwarte, szukajcie i próbujcie swoich sił w konkursach grantowych. Powodzenia!

Źródła: www.wikipedia.pl oraz wszystkie strony internetowe wyżej wymienione w instrukcji.

 

Magdalena Sobczuk

Zdjęcie: CC BY Teramis

 

Wróć do wszystkich instrukcji z działu