Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Sejm Dzieci i Młodzieży to znakomita okazja, aby spotkać młodych i aktywnych działaczy z całej Polski. Właśnie zakończyły się warsztaty prowadzone przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, w trakcie których kandydaci i kandydatki do parlamentu mogli przygotować się do wykonania zadania rekrutacyjnego – debaty o demokracji w szkole.
Aby zostać posłem, trzeba przygotować w swojej lokalnej społeczności debatę związaną z samorządnością i demokracją w szkole. Sporządzić z niej relację i wysłać na specjalnie przygotowaną w tym celu platformę. Organizatorzy najlepszych debat w danym województwie zostaną zakwalifikowani do posiedzenia sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca w budynku prawdziwego Sejmu RP.
- Posłowie sesji sprzed dwóch lat, gdzie także warunkiem było przeprowadzenie debaty, mówili później, że ich dyskusje faktycznie pobudzały społeczność szkolną do przeprowadzania zmian w ich placówkach. Chcemy, aby szkoły się zmieniały i aby działo się to z woli i chęci uczniów, dlatego w tym roku także zdecydowaliśmy się na debatę jako formę wyboru uczestników. – mówi Michał Tragarz, koordynator trzech poprzednich sesji z ramienia CEO.
Uczestnicy wrocławskiego warsztatu dla kandydatów na posłów SDiM uczyli się krok po kroku, w jaki sposób przygotować debatę w ich szkołach.
Wspólnie wypracowali cele, jakie powinna spełniać debata, dobór gości spoza szkoły, a także propozycje tematów dyskusji. Poznali także cechy, jakie powinien spełniać moderator debaty.
A dlaczego chcą zostać młodocianymi posłami? Koleżanka Grześka, uczestnika warsztatów, także była posłanką SDiM – Opowiedziała mi ze szczegółami, jak wygląda sejm młodych i praca w komisjach poprzedzających samą sesję. Spodobało mi się i też chcę działać! – mówił w trakcie warsztatu. Mateusz powiedział, że „w jego szkole nie ma demokracji” i koniecznie „chce się dowiedzieć, co należy zrobić, aby uczniowie mieli głos”.
Sejm Dzieci i Młodzieży to nie tylko zwiedzenie budynku sejmu i przekonanie się na własnej skórze, jak wygląda praca parlamentarzysty. To doskonała okazja, aby wzbogacić się o wiedzę. – Chcę działać, zobaczyć, w jaki sposób mobilizować swoich rówieśników do aktywnej działalności. – mówi uczestniczka warsztatów Dominika.
I będzie miała do tego okazję. Posłowie SDiM to najczęściej młodzi ludzie, aktywnie działający na rzecz swojego lokalnego środowiska, rozsiani po całej Polsce. Jeśli chcecie znaleźć się w ich gronie, macie jeszcze taką szansę! Zgłoszenia do Sejmu Dzieci i Młodzieży przyjmowane są do 5 kwietnia. Szczegóły pod adresem www.ceo.org.pl/sejmmlodziezy.
Zdjęcia i tekst: Paweł Iwaniec
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.