Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Problemy młodzieży nie kończą się 1 czerwca - przekonują o tym posłowie Sejmu Dzieci i Młodzieży. 3 lutego spotkali się w Kaliszu na dwudniowej konferencji poświęconej SDiM i aktywizacji młodzieży. To już druga taka inicjatywa, w trakcie której obradowali poza gmachem polskiego parlamentu.
II Konferencja Posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu z inicjatywy Mateusza Walczaka, uczestnika XV i XVI sesji. Honorowy patronat objął Prezydent Miasta Kalisza, dr inż. Janusz Pęcherz. Obok młodych parlamentarzystów i aktywistów z całej Polski pojawili się także ich starsi "koledzy po fachu", senator Witold Sitarz, poseł Adam Rogacki, Wiceprezydent Miasta Kalisza Dariusz Grodziński, starosta kaliski Krzysztof Nosal, radni: Marian Durlej, Grzegorz Chwiałkowski, Adam Koszada, Dariusz Witoń a także przewodniczący Forum Młodych PiS Adrian Cymer.
Młody lider - czyli kto?
Jednym z niezwykle ważnych elementów elementów spotkania była dyskusja na temat roli młodych liderów w środowiskach szkolnych i lokalnych. To właśnie podczas tej rozmowy młodzi mieli okazję skonfrontować swoje poglądy z wizją dorosłych polityków. Sporo miejsca poświęcono Sejmowi Dzieci i Młodzieży. Wielu młodych posłów uważa, że potencjał tej inicjatywy nie jest wykorzystywany. Coroczne obrady odbywające się tradycyjnie w dzień dziecka pozostawiają ogromny niedosyt, problemy młodych poruszane w trakcie sesji są zaledwie dotknięte, formuła wydarzenia nie pozwala na dokładne zbadanie i przedyskutowanie spraw dla młodzieży ważnych. Dlatego tak istotne jest organizowanie się poza sesją, tak jak zrobili to uczestnicy konferencji w Kaliszu. Pomogły na pewno warsztaty "Młody lider - odwaga działania" poprowadzone przez marszałka XIV sesji, Sebastiana Ottenbreita oraz "SDiM - i co dalej?" animowane przez Mateusza Walczaka.
Co dalej?
Plany są ambitne. Młodzi posłowie chcą pracować nad powołaniem stowarzyszenia. Pierwszy cel? Organizacja "osiemnastki" SDiM. W tym roku w sejmowych ławach młodzież zasiądzie po raz osiemnasty - warto ten fakt uczcić i jednocześnie zachęcić tegorocznych uczestników do pracy nie tylko w trakcie obrad, ale i poza nimi. Bo obowiązki poselskie, tak jak problemy, nie kończą się 1 czerwca.
Warto wspomnieć, że pierwsza taka konferencja odbyła się w październiku 2010 roku we Włocławku z inicjatywy marszałkini XVI sesji, Pauli Langnerowicz. Kolejne spotkanie organizowane przez Sebastiana Ottenbreita - już 9 marca. Jakie będą jego efekty? Na pewno przeczytacie o nich na łamach naszego portalu!
Więcej o Sejmie Dzieci i Młodzieży na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wszechnicy Sejmowej. Info o XVIII sesji już wkrótce!
Hubert Wasielewski/Paula Langnerowicz
zdjęcia: Hubert Wasielewski
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.