Szukacie sposobu na udokumentowanie działań w Waszym projekcie? Zróbcie scrapbook!

1.Czym jest scrapbooking?

To sztuka ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiętników. Na początku scrapbooking służył głównie do utrwalania i przekazywania zwyczajów oraz tradycji. W tym celu wykorzystywano głównie wycinki z gazet, etykiety, cytaty. Ale kiedy pojawił się aparat fotograficzny, scrapbooking przeszedł prawdziwa rewolucję! Wtedy przewodnim motywem tej metody stało się obraz, a nie słowo. Teraz możecie wykorzystać ją do niesztampowego zaprezentowania efektów Waszej pracy smiley

2.Co może się przydać?

Niemal wszystko! Kleje z brokatem, kolorowe mazaki, kredki, puzzle, koraliki, bibuła, zasuszone liście, kawałki tkaniny, wycinki z gazet, szablony… No i oczywiście zdjęcia!

Obok zdjęć możecie dopisywać Wasze komentarze i przemyślenia co do projektu. Uatrakcyjni to scrapbook i będzie fantastyczną pamiątką! Dodawajcie kolejne strony albumu na bieżąco – będziecie widzieli wtedy swoje postępy. Po zakończeniu działań zobaczycie też, jak zmieniały się Wasze odczucia i Wasza energia w trakcie poszczególnych etapów przedsięwzięcia.

3.Jak zacząć?

  • Zdecydujcie, jak będzie wyglądać okładka albumu i z czego będzie wykonana. Możecie zszyć kartki papieru i obłożyć je sztywną tekturą. Okładkę albumu zaprojektujcie tak, aby pokazywała, czego dotyczy cały album.
  • Stwórzcie bazę materiałów, które posłużą Wam do tworzenia scrapów, czyli kolejnych kompozycji w Waszym albumie. Uruchomcie Waszą wyobraźnię, a na pewno dostrzeżecie wokół siebie przedmioty, które mogą być świetnym tworzywem do ozdabiania albumu, np. muszle, folia bąbelkowa, kolorowe sznurki.
  • Wykorzystując zdjęcia i zebrane materiały, ułóżcie pierwszą kompozycję. Czego ma dotyczyć? To już zależy od Was. Może podsumowania Waszych badań w projekcie? Zwróćcie uwagę na to, aby kompozycja tworzyła przemyślaną całość.
  • Zadbajcie o wykończenie scrapu. Może stworzycie nieregularne krawędzie, oprawicie zdjęcia w ramki lub wystylizujecie je na stare fotografie?

4.Gdzie szukać kolejnych inspiracji?

Więcej wskazówek na temat scrapbookingu znajdziecie na stronach:

Trzymamy kciuki za Wasze scrapbooki! Pochwalcie się swoimi pomysłami i przyślijcie nam zdjęcia swoich albumów – posłużą za inspirację dla innych grup  smiley

 

Materiał powstał w ramach dofinansowania przyznanego przez Fundację Bre Banku.

Zdjęcie CC-BY-SA campbelj45ca