Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Kontynuując XVII Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, Centrum Edukacji Obywatelskiej przy pomocy Kancelarii Sejmu zorganizowało w niedzielę i poniedziałek 20 i 21 listopada 2011 r. konferencję „Wolontariat Młodych”. Do Warszawy znów zjechali się młodzi działacze społeczni.
Uczestnicy konferencji to posłowie ostatniej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży poświęconej właśnie szeroko rozumianemu wolontariatowi, a także stali działacze społeczni współpracujący z CEO. – Przyjechałam tutaj, bo chcę porównać doświadczenie moje z działaniami innych osób. Zobaczyć, co aktywnego czynią młodzi ludzie, bo wolontariat to bardzo szerokie hasło. Chcę przekonać się, co jeszcze mogę zrobić. – mówi Basia Radzikowska, tegoroczna uczestniczka Letniego Laboratorium „Liderówka”.
Uczestniczy dostali możliwość uczestniczenia w czterech grupach: „Samorząd uczniowski jako przestrzeń do działania”, „Szkoła wspierająca wolontariat”, „Wolontariat z NGO” oraz najliczniejsza – „Samorząd terytorialny wspierający aktywność młodych”. Każdy mógł wybrać i dołączyć do grupy, której temat jego interesował.
Pierwszego dnia odbyły się warsztaty grupowe w salach konferencyjnych hotelu „Portos”. Uczniowie musieli przygotować w nich pytania i swoje stanowisko w wybranej przez siebie sprawie do dyskusji z wyznaczonymi ekspertami, z którymi spotkali się następnego dnia w Sejmie. W ich skład wchodzili przedstawiciele władz, organów administracji, samorządów i organizacji pozarządowych, dlatego młodzież mogła rozmawiać z takimi osobami jak posłanką Joanną Fabisiak, czy Barbarą Sochal, dyrektorem zespołu spraw społecznych Rzecznika Praw Dziecka.
Na początku konferencji prezes CEO Jacek Strzemieczny powiedział, że „Społeczeństwo nie wie i nie wymaga od szkół zaangażowania społecznego. A uczestniczy dzisiejszej konferencji są dowodem, że niektórzy nauczyciele, uczniowie i dyrektorzy sądzą zupełnie inaczej.” I właśnie ponad siedemdziesiątka osób reprezentowała 2 tys. osób zaangażowanych w tegoroczny Sejm Dzieci i Młodzieży.
Grupy spotkały się z swoimi ekspertami na osobności i przygotowały stanowisko do części kończącej konferencję.
- Moim ekspertem został Andrzej Wyrozembski, spotkanie się z nim było bardzo ciekawym doświadczeniem. Powiedział nam o naszym angażowaniu się: czy jest zgodne z prawem, jakie działania możemy tworzyć w szkole i w jakich instytucjach otwierają się dla nas nowe możliwości – opowiada Basia.
W części kończącej konferencję wybuchła burza wśród uczestników konferencji. Bo właśnie wspomniany ekspert Andrzej Wyrozembski, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu dzielnicy Warszawa-Środmieście, powiedział na spotkaniu ze swoją grupą, że „wolontariat to biznes”! – „Chodziło mi oczywiście o to, że działając na rzecz innych, my także możemy się wzbogacić. Zyskuje każda osoba zaangażowana w wolontariat. – tłumaczył się. Szybką ripostę dała posłanka Joanna Fabisiak mówiąc, że „Wolontariat to dobry biznes, najlepszy, jaki tylko może być! Nikt nie traci, a robi się tyle pożytecznych rzeczy!”.
Wolontariat to tak naprawdę każde działanie społeczne.
Konferencja „Wolontariat Młodych” była okazją do wymiany wielu doświadczeń. A jak mówi na zakończenie Basia – „Z każdym nowo poznanym aktywistą rodzą się pomysły na nowe działania”! Czekamy na więcej takich działań!
Paweł Iwaniec
(zdjęcia: Michał Tragarz)
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.