Nagle ludzie zaczęli robić coś dziwnego... tak, to flash mob!
Program Dzialasz.pl
realizowany przez:
Jak często spotykamy się z komentarzami, że czytelnictwo w Polsce upada? Jak często przekonywani jesteśmy, że książki tracą wartość na rzecz gier i filmów, a młodzież staje się co raz bardziej leniwa? Ponad 120 grup wolontariuszy z całej Polski postanowiło walczyć z tymi stereotypami. Łączy ich fascynacja książkami i kreatywność w czytaniu ich młodszym kolegom. O kim mowa? O uczestnikach programu Poczytaj mi, przyjacielu, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Rok 2011 jest szczególnie istotny dla programu Poczytaj mi, przyjacielu. Dlaczego? Ponieważ ogłoszony został Europejskim Rokiem Wolontariatu, a wszyscy doskonale wiemy, że projekt ten tworzą najwspanialsi młodzi wolontariusze! Organizują oni regularne spotkania z młodszymi kolegami ze świetlic, podstawówek, domów dziecka czy szpitali lub ze starszymi osobami z domów seniora, aby spędzać wspólnie czas na czytaniu książek, bajek i wierszy. Po czytaniu animują rozmaite gry i zabawy edukacyjne (ale nie tylko!).
Zbliżający się powoli koniec roku nie oznacza jednak końca ich starań! Wręcz przeciwnie, przy wsparciu Centrum Edukacji Obywatelskiej rozpoczynają przygotowania do urozmaicenia swoich działań. Stają przed wieloma możliwościami!
Spotkanie z aktywnym seniorem
Już dzisiaj znamy motyw przewodni na kolejne 12 miesięcy. Rok 2012 nazwany został bowiem Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Co to oznacza? Chcemy pokazać, że starsze osoby mogą być równie wspaniałymi wolontariuszami, co młodzież, a połączywszy siły potrafią przygotować fantastyczne działanie. Dlatego też w ramach programu, poczytajowe grupy zorganizują jedno lub kilka spotkań czytelniczych dla dzieci, które przygotują wspólnie z aktywnym seniorem zamieszkującym w ich okolicy. Tym razem w rolę lektora wcieli się zaproszona przez nich osoba, natomiast do zadań uczniów należeć będzie aktywna animacja gier i zabaw. Uczniowie zachęcani są do wyszukiwania lokalnych artystów, aktywistów, ciekawych osobowości. Spotkania międzypokoleniowe będą niewątpliwie bardzo wartościowe dla wszystkich osób biorących w nim udział, bez względu na wiek!
Kiermasz książki używanej
Drugą propozycją odnośnie realizacji projektu jest organizacja kiermaszu książki używanej. Działanie to ma na celu promowanie czytelnictwa. Organizowane przez uczestników kiermasze lub targi książki będą świetną okazją do pokazania, iż przeczytane książki nie muszą zostać zapomniane, a wręcz przeciwnie – warto je przekazywać innym osobom. Organizacja takiego wydarzenia będzie także przydatna w nauce pracy w grupie, planowania działań, okazją do pierwszej współpracy z sojusznikami.
Weź kamerę na poczytajowe spotkanie!
Już od długiego czasu na stronie programu czytać możemy relacje ze szkół. Są to fenomenalne artykuły poświęcone czytelniczym spotkaniom z najmłodszymi, opatrzone pięknymi zdjęciami oraz materiałami wspierającymi innych nauczycieli, jak scenariusze zajęć czy propozycje bajek. Relacje te są niezastąpionym źródłem inspiracji i dowodem na to, że nasi młodzi wolontariusze są pełni pasji i pomysłów, a dzięki nim czytelnictwo w Polsce kwitnie. Czasem jednak mamy wrażenie, że emocji i wrażeń towarzyszących poczytajowym spotkaniom nie da się przekazać za pomocą słów, a wszystko co napiszemy, nawet przy wsparciu dołączonych zdjęć, jest tylko malutkim procentem tego, co rzeczywiście widzieliśmy, usłyszeliśmy, przeżyliśmy. Dlatego też część uczestników podjęła wyzwanie sfilmowania swoich działań. Młodzież będzie mogła dzięki temu wykazać się nie tylko w roli lektorów i animatorów, ale także reżyserów i filmowców!
Udział w programie staje się wspaniałą przygodą, która dla wielu z nich jest pierwszą okazją do zetknięcia się z wolontariatem. Z e-maili i relacji uczestników jasno wynika, że taka aktywność niesie za sobą bardzo dużo korzyści dla każdego, kto ma z nią kontakt! Poprzez czytanie najmłodsi rozwijają wyobraźnię i budują emocjonalne więzi z czytającymi przyjaciółmi. Oni natomiast uczą się odpowiedzialności, i cierpliwości, stają się bardziej pewni siebie, odkrywają radość jaka płynie z pomocy innym, a przede wszystkim czerpią z tego wiele przyjemności!
Czy prawdą jest więc, że czytelnictwo w Polsce zanika, a młodzież staje się co raz mniej aktywna? Poczytajowi wolontariusze z całą pewnością są najlepszym dowodem na to, że jest zupełnie odwrotnie!
Więcej informacji o programie i przyłączeniu się do Poczytaj mi, przyjacielu uzyskać można na stronie internetowej: PoczytajMy.
Barbara Modzelewska
Kiedy już wiemy czym jest INFORMACJA ZWROTNA, dowiedzmy się o sposobach jej udzielania!
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.