Robienie notatek może się wydawać zajęciem nudnym. Zwykle robimy je w formie jednego, ciągłego tekstu albo listy z podpunktami. Istnieje jednak metoda, która zachęca do uruchomienia wyobraźni – jest nią mapa myśli. Oczywiście nie wszystkim ta metoda będzie odpowiadać, ale warto ją wypróbować. Według badaczy podczas tradycyjnego notowania tylko lewa półkula mózgu jest aktywna, zaś mapowanie angażuje również prawą, co przekłada się na lepsze zapamiętywanie. Oto wskazówki, jak się zabrać do „mapowania”.

 

  1. Weź dużą kartkę papieru (najlepiej A4) i zapisz na środku temat, główną myśl, której mapa ma dotyczyć. Możesz zakreślić ją w kółko lub narysować obok rysunek obrazujący tę ideę. To będzie centrum twojej mapy.

 

  1. Wokół centralnej kategorii zapisz pomniejsze tematy, myśli, które ci się z nią kojarzą. Połącz je liniami z centralną kategorią. Niech powstanie coś w rodzaju drzewka, w którym od każdej kolejnej myśli będą odchodzić gałązki prowadzące do następnych skojarzeń. Przykłady takich drzewek możesz znaleźć w Internecie.

 

  1. Nie używaj linijki. Linie łączące pojęcia mogą (a czasem muszą) być powykrzywiane i nierówne.

 

  1. Tworząc swoją mapę możesz używać różnych kolorów, zmieniać styl i wielkość liter, robić rysunki. Ważne jest tylko to, żeby mapa była czytelna dla ciebie.

 

  1. Mapy myśli możesz tworzyć ręcznie, na papierze, ale też używając specjalnych programów komputerowych. Pod tym adresem możesz znaleźć kilka darmowych programów do tworzenia map myśli: http://mageia-tweak.blogspot.com/2010/12/mapy-mysli-z-uzyciem-komputera.html. Jeżeli nigdy jeszcze nie korzystałeś/korzystałaś z tej metody notowania, to radzimy jednak zacząć od kartki i długopisu.

 

  1. Na początku tworzenie mapy myśli może wydawać się trudne. Nie poddawaj się, jeśli coś ci nie wychodzi, a mapa jest pokreślona i mało czytelna. Z czasem wypracujesz własny styl „mapowania”.

 

(Zdjęcie: CC BY zipckr, opr. Kacper Biaduń)

 

Wróć do wszystkich instrukcji z działu