Każdy z nas jest inny i na każdym z nas rożne zdarzenia pozostawiają inny ślad. Dla wielu z nas wystąpienie publiczne może okazać się trochę stresującym zadaniem. Dlatego warto ograniczyć wszystko to, co może taki stres niepotrzebnie zwiększyć.

 

O co należy zadbać przed wystąpieniem?

1. Ubierzcie się stosownie, ale przede wszystkim wygodnie (za ciasne buty nie pozwalają się skupić na analizowaniu badań statystycznych).

2. Jeśli nie lubicie stać to przygotujcie salę tak, aby wszyscy mogli siedzieć.

3. Trzymajcie coś w rękach, długopis czy notatki, jeśli stanie z pustymi rękami dodatkowo was stresuje.

4. Pomyślcie wcześniej, co jeszcze może was rozpraszać lub utrudniać wystąpienie. Może to wydawać się trochę śmieszne - ale naprawdę się przydaje!

5. Trudno jest wypowiadać się o mniej znanych kwestiach, dlatego dobrze, żeby każdy wiedział, w czym jest najlepszy i w tym temacie grał pierwsze skrzypce.

6. Ustalcie między sobą kolejność: kto, o czym i kiedy będzie mówił.

7. Jeśli sala jest duża, warto pomyśleć o mikrofonie albo mówić z jakiegoś podwyższenia. Szkoda, żeby cała wasza energia poszła na marne, bo nikt was nie usłyszy.

8. Pamiętajcie, że często w czasie wystąpienia chce się pić, warto więc jest pamiętać o szklance wody w pobliżu.

9. Koniecznie trzeba pilnować czasu trwania wypowiedzi. Jeśli w sali nie ma zegara, postarajcie się o niego albo postawcie jakiś mały zegarek w widocznym miejscu.

10. Anegdoty to sprawdzone sposoby skupienia uwagi słuchaczy. Przypomnijcie sobie, jakie zabawne historie wydarzyły się na każdym z etapów waszej pracy. W ten sposób będziecie mogli ubarwić swoją prezentację zabawnymi historyjkami! Ale nie opowiadajcie ich za długo!

11. I na koniec ostatnia rada – uśmiechajcie się! smiley

 

To, o czym należy pamiętać w trakcie wystąpienia, to:

1. Sposób mówienia. W tej kategorii mamy głównie na myśli głośność, tempo mówienia oraz dykcję i intonację.

a) Głośność mówienia nie powinna być jednostajna. Jeżeli cały czas będziecie mówić tylko głośno albo tylko cicho, to wasi słuchacze szybko stracą zainteresowanie i przestaną was słuchać. Jeżeli coś jest szczególnie istotne, to warto to powiedzieć głośniej, zaś kiedy akurat pozwalacie sobie na jakiś żart lub dygresję, może ona być trochę cichsza. Wszystko zależy od treści. Zawsze jednak, nawet jeśli odrobinę ściszacie głos to musicie pamiętać o tym, żeby nadal był on wyraźnie słyszany również na końcu sali.

b) Podobnie jest z tempem mówienia. Monotonne tempo zabija nawet najciekawszy temat, więc należy pamiętać o dostosowywaniu go do treści. Tu też ważne są pauzy. Służą one przede wszystkim do zaznaczania ważnych fragmentów wypowiedzi. Jeśli macie właśnie powiedzieć jakieś szczególnie ważne zdanie, to zróbcie przed nim małą pauzę. Zwróci to uwagę słuchaczy na to, co zaraz powiecie. Podobnie, jeśli chcecie dać widowni mały „oddech” na przemyślenie tego, co właśnie powiedzieliśmy – wówczas również przydaje się krótka pauza.

c) Nic tak nie rujnuje prezentacji jak zła wymowa, błędna intonacja, czy urywanie końcówek wyrazów. Zwróćcie uwagę na to, czy nie macie złych nawyków w akcentowaniu słów, czy nie używacie zbyt wielu pomruków typu „eeee…” czy „yyyy…”, czy wyraźnie wymawiacie słowa. Pomocni mogą być przy tym znajomi! Poproście ich, żeby wysłuchali waszego wystąpienia i wskazali słowa lub zdania, które brzmiały niewyraźnie. Innym sposobem na sprawdzenie, jak się ma wasza artykulacja jest zarejestrowanie głosu na dyktafonie lub w komórce i odsłuchanie nagrania. Stres towarzyszący wystąpieniu może dodatkowo paraliżować szczękę i spłycać oddech, przez co nasze zdania będą niewyraźne i urywane. Tym ważniejsze jest, żebyście jeszcze zanim poczujecie stres, zadbali o odpowiednią wymowę i intonację. Przydać się mogą do tego łamańce językowe typu: „Czyżby czyżyk zeżarł ryżyk?” lub „szedł Sasza szosą suchą”. Język to też mięsień i można go skutecznie wyćwiczyć!

2. Nie czytajcie całości prezentacji! Nie ma nic złego we wspieraniu się notatkami (zwłaszcza przygotowanymi zgodnie z powyższymi zasadami), ale czytanie całości tekstu sprawia, że prezentacja przestaje być interesująca i szybko tracicie kontakt ze słuchaczami.

3. Kontrolujcie postawę waszego ciała. Nie krzyżujcie rąk, utrzymujcie kontakt wzrokowy z widownią. Możecie gestykulować, ale dbajcie o to, aby gesty nie przesłoniły waszej wypowiedzi. Mowa ciała jest naprawdę bardzo istotna.

 

A o czym należy pamiętać po zakończeniu wypowiedzi?

Swojej widowni podziękujcie za uwagę oraz zachęćcie do zadawania jak największej ilości pytań!

 

Powodzenia!

 

Materiał powstał w ramach dofinansowania przyznanego przez Fundację Bre Banku.